KOBİ'lerde uzun dönem sürdürülebilir rekabet; Ege bölgesi imalat sanayi örneği
Long term competitiveness at manufacturing sme's; aegean region manufacturing industry
  1. Tez No: 146469
  2. Yazar: İSMAİL EMRE PALALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KUMRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ekonomik ve sosyal boyuttaki önemi son yıllarda oldukça artan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ), iç ve dış pazarlarda karşı karşıya kaldıkları rekabet koşullan küreselleşen dünya ile birlikte giderek zorlaşmaktadır. Bu işletmeler ulusal ve uluslararası pazarlarda rakipleri karşısında rekabet avantajları olarak adlandırılabilecek bazı avantajları ele geçirmek istemektedirler. Rekabet gücü olarak tanımlanabilecek bu avantajlar kümesine uzun süreli hakimiyet için bir dizi faktörün bir arada gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, küresel imalat sanayiinde son otuz yılda meydana gelen değişimler ve dönemin rekabet anlayışının, dönem içinde önemleri gittikçe artan KOBl'lerin üzerindeki etkileri incelenmiş, Location Quotient yöntemi ile Ege Bölgesi'nde sanayi gruplarının yoğunlaşma oram hesaplanırken, irili ufaklı firmaların oluşturduğu üretim networkleri içerisinde karşılıklı ilişkiler ile sanayi kümelerinin bölge rekabet gücünü arttırdığı irdelenmiştir. Anahtar Sözcükler : Fordism, Post Fordism, Uzun Dönem Rekabet, Üretim Networkleri, Location Quotient, Esnek Firma, Bilgi, İnovasyon, Ege Bölgesi İmalat Sanayi.
Özet (Çeviri)
During rapid globalization and continuous change of the way to compete, has caused more challenges for all SME' s to compete and survive. SME's are seeking new ways and skills of strong competitiveness. Able to have long term strength needs several occasions to happen sequentially. In this paper, change of production styles and their effects on SME's have been analyzed. By using Location Quotient technique agglomeration of labor, working for SME's in Aegean Region Manufacturing Industry has been calculated. Results inclined that, high degree of labor agglomeration in any manufacturing industry has a strong ability to compete, by the assumption of flexible and effective work force, by using knowledge and production networks. Keywords : Fordism, Postfordism, Long term competitiveness, Production networks, LQ, Flexible Firms, Knowledge, Innovation, Aegean Region