Mahmut Özay'ın hayatı ve eserleri üzerine bir inceleme
A study on the life and the works of Mahmut Özay
- Tez No: 146467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mahmut Özay, 1908 yılında Manastım Kayalar Köyü'nde doğmuştur. İlköğrenimini 1923 yılında Bozdoğan İlkokulunda, liseyi 1928 yılında İzmir Karataş Erkek Muallim Mektebi'nde tamamladıktan sonra bir yıl Kayseri'de ilkokul öğretmenliği yapmıştır. Ardından İstanbul Darülfünunu Edebiyat Fakültesi'nin ortaöğretim yeterlilik sınavlarına katılarak 1932'de ortaokullarda Türkçe öğretmenliği yapma hakkını elde etmiştir. Gazi Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü'nün dönem kurslarına katılarak 1936'da muvafakat belgesini almıştır. Malatya, Mersin ve Aksaray Türkçe öğretmenliğinden sonra Aksaray Ortaokulu Müdürlüğüne atanmıştır. 1938 yılında Aksaray'da Naşide Hanım'la evlenmiştir. Tire'den Gönen'e tayin edilmiş, Aydın ve Kuşadası'ndaki öğretmenlik yıllarından sonra da 1965'te emekli olmuştur. 1980 yılındaki ölümüne kadar yazdığı yazılarıyla meşgul olmuştur. Mahmut Özay edebiyatla ilgilenmeye İzmir Karataş Erkek Muallim Mektebi'nde öğrenciyken başlamış ve bu ilgi öğretmenlik yıllarında da devam etmiştir. Tire'de öğretmenlik yaptığı yıllarda gazetede hikâyeler ve fıkralar yazmaya başlamış ve yazarlığını Aydın ve Kuşadası görevleri sırasında yerel gazetelerdeki yazılarıyla sürdürmüştür. Ardından İstanbul ve Ankara'da yayımlanan dergilerde hikâye ve fıkraları yayımlanmıştır. Yazar, Yorgo adlı hikaye kitabı ile ödül almış ve ilgi toplamıştır.
Özet (Çeviri)
Mahmut Özay was born in Kayalar Village of Manastır in 1909. He started his education at Bozdoğan Primary School. After having completed his high school education in Karataş Man Training College, he worked as a primary school teacher for a year in Kayseri. Then he took Istanbul Darülfünunu Literature Faculty's sufficiency examinations of secondary education. Due to his success in the examinations, he had the right of working as a Turkish teacher in secondary schools in 1932. He attended the term courses of Gazi Training College and Terbiye Institute. Thanks to this he took the certificate of sufficiency in 1 936. After having worked as a Turkish teacher in Malatya, Mersin and Aksaray, he was appointed to Aksaray secondary school as a principal. He married to Miss Naşide in Aksaray in 1938. He was appointed to Gönen from Tire. After having worked in Aydın and Kuşadası he retired in 1965. Until his death in 1 980, he occupied himself with his works. His interest in literature had begun when he was a student in İzmir- Karataş Man Training College and lasted for his teaching years. In the years which he taught in Tire, he began to write stories and anecdotes in a newspaper. He continued his literary works in local newspapers while he was teaching in Aydın and Kuşadası. After that his novels and anecdotes were published in the magazines, (which were published) in İstanbul and Ankara. Due to his story book which is called Yorgo, he was given aprize.