Türkiye-Avrupa Birliği ticareti üzerinde uluslararası politik gerilimlerin etkileri
Effects of political tensions on Turkey-European Union trade
- Tez No: 146479
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AYDOĞUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ekonomi günceliyle ilgili yorumlarda, uluslararası politik süreçlerin uluslararası ekonomik süreçleri etkileyebileceği yönünde bir düşünceye rastlamak mümkündür. Böyle bir ilişki, uluslararası ilişkilere realist yaklaşım çerçevesinde, uluslararası politik ilişkilerin ekonomik ilişkileri belirleyeceği yönünde bir saptamada görülebilir. Bu çalışmanın amacı, uluslararası politika gerilimlerinin uluslararası ekonomik süreçler üzerinde etkisini, Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkeleriyle ticaret örneğinde, ampirik olarak incelemektir. Çalışmada önce, nitel değişkenlerin ticaret etkisini araştırmaya yönelik bir araç olarak yerçekimi denkleminin teorik temelleri incelenmiştir. Daha sonra ise yerçekimi denklemi temelinde bir ekonometrik model oluşturulmuştur. Derlenen panel veri seti, 1971-2001 yılları arasında Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi ülkelere ihracatını ve bu ülkelerden ithalatını içermektedir. Yapılan tahminler, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi ülkelerle ticaretinin askeri çatışmalardan olumsuz etkilendiğini göstermiştir. Diğer taraftan, Türkiye'nin Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Topluluğu üyelik süreçlerinde yaşadığı sorunların ticaret arttırıcı etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Within the commentaries on current economic situation, it is possible to encounter the idea that international political processes may effect international economic processes. Within the framework of the realist approach to international relations, such a relation can be observed in the statement that international political relations determine economic relations. The aim of this study is to empirically examine the effect of international political tensions on international economic processes within the example of Turkey's trade with European Union countries. First, the theoretical basis of the gravity equation, as a tool to study trade effects of qualitative variables, is introduced. Then an econometric model based on the gravity equation is formulated. The data set of the analysis includes Turkey's exports to and imports from European Union member countries. The regression analysis show that Turkey's trade with European Union member countries is adversely affected by militarised disputes. On the other hand, it has been identified that, the problems encountered by Turkey during European Union or European Economic Association membership processes have trade creating effects.