Türkmen doğal gazının batı pazarlarına ulaştırılmasında Türkiye'nin önemi ve diğer alternatifler
The importance of Turkey and other alternatives in transportation of Turkmen natural gas to european markets
- Tez No: 146480
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmamın birinci bölümünde Türkmenistan'ın jeopolitik konumu, iç ve dış politikadaki gelişmeler hakkında bilgi vererek, iç politikada uygulanan“On Yıl Refah”programı ve dış politikadaki“Tarafsızlık”politikaları hakkında siyasi, ekonomik ve yabancı ülkelerle olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise Dünya enerji arz-talebinde doğal gaz ve petrolün önemine yer verilmiş olup, doğal gazın petrol karşısındaki giderek artan önemine değinilmiştir. Dünyada ispatlanmış Doğal gaz rezervleri ele alınarak doğal gazın bölgeler itibariyle önemi vurgulanmıştır. Türkmenistan'ın sahip olduğu doğal gaz rezervleri yıllar itibariyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Türkmenistan'ın doğal gaz üretimi ve mevcut ihracatı ele alınmış olup, tezimin esas tartışmalı bölümünü oluşturan alternatifler üzerinde durulmuştur. Bu alternatiflerin uluslararası boyuttaki değerlendirilmesine yer verilmiş olup beraberinde bölgesel sorunlara da değinilmiştir. Tezin son bölümünü oluşturan Doğal gazın Batı pazarlarına ulaştırılmasında siyasi, ekonomik ve jeopolitik sorunlar ele alınmış olup bölgede etkin olmak isteyen güçlerin durumu ve son gelişmelere yer verilmiştir. 133
Özet (Çeviri)
In the first section of my work, some useful information about the geopolitics location of Turkmenistan and improvements on internal and foreign affairs are given, and“The Decade of Prosperity”program which is applied in internal politics and“ Neutrality Politics”which is pursued on foreign affairs are discussed.. The second part of the thesis includes the significance of the natural gas and petroleum in the energy supply and demand of the world market and discusses the increasing importance of natural gas in comparison with petroleum.Proven natural gas reservoirs on the earth are dealt and.the significance of natural gas is emphasised in respect to the regions.Thc natural gas reservoirs of Turkmenistan is discussed in regard to years. In the third section of my work is about the natural gas production and amount of natural gas export of Turkmenistan and it handles with the alternatives which reveals the main argumental part of my thesis.Utilization of these alternatives on international scale is included along with the regional problems. The last part of the thesis is dealt with the political.economical and geopolitical problems in transportation of natural gas to Western markets and consists of the condition of the powers who want to be active in the region and latest events. 134