Cumhuriyet Döneminde Türk müziğinde çağdaşlaşma çalışmaları ve Hasan Ferit Alnar
The studies for modernization of Turkish classical music in the Period of Republic and Hasan Ferid Alnar
  1. Tez No: 146482
  2. Yazar: HALİL ALTINKÖPRÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. BERRAK TARANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Müzik, Biography, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Cumhuriyet döneminde Türk Müziği 'nde Çağdaşlaşma Çalışmaları ve Hasan Ferid Alnar. Cumhuriyet Döneminde, bir çok alanda olduğu gibi Türk Müziği alanında da pek çok yenilikler ve gelişmeler söz konusu olmuştur. Atatürk'ün belirli dönemlerde belirttiği gibi, Türk Müziğinin çağdaş medeniyetlerin müzikleri gibi ilerletilmesi ve bu alandaki atılımların yapılmasının çok önemli olduğu ve bu yolda yapılan çalışmalar Türk Beşleri diye nitelendirilen bestecilerimiz ve özellikle Hasan Ferid Alnar' ın hayatı, ayrıntılı çalışmaları ve Türk Müziği Tarihi içindeki yeri tezimizin konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Studies for modernization of Turkish classical mucis in the period of republic and Hasan Ferid ALNAR. During the Republican Period, a lot of developments and improvents were seen in Turkish, as in other majör areas. As Atatürk often pointed out on a number of occasions, it was extremely important to improve Turkish Music following the examples of contemporary civilizations and to start initiatives in this field and the studies conducted up to now. The scope of our thesis includes the Turkish composers known as“The Turkish Five”and the life of Hasan Ferid Alnar, his works in defail and his place within the history of Turkish music.