Geleneksel Türk Müziğinde divan türünün incelenmesi
Examination of divan type in traditional Turkish music
  1. Tez No: 146481
  2. Yazar: FATMA DERYA ÖZDEN EBEPERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REYHAN ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Geleneksel Türk sanat müziği ve geleneksel Türk halk müziğinde ortak bir tür olarak görülen divanlar çeşitli boyutlarıyla incelenmiştir. Öncelikle müzikte tür kavramı, Türk müziğinde tür kavramı ve başlıca türler sınıflandırılarak sunulmuştur. Divanların müzikal özelliklerinin yer aldığı ikinci bölümde divan ezgilerinin çoğunun makamlarının Hüseyni, tartımlarının 4/4 'lük, en çok kullanılan çalgının bağlama olduğu tespit edilmiştir. Divanlar kapalı mekanlarda ve fasıl anlayışı içinde seslendirilir. Divanların şiir yapısı bakımından aruzun fâilatün / fâilatün / fâilatün / fâilün kalıbına uygun ve 15'li hece ölçüsünde yazıldığı saptanmıştır. Çalışmanın notalı divan örneklerinin yer aldığı üçüncü bölümde ise, Türk halk müziği ve Türk sanat müziği repertuarına ait örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Divans, which have seen as a cammon type in traditional Turkish sanat music and traditional Turkish halk music, have been examined with their various dimensions. First of all, type concept in music, type concept in Turkish music and main types by classifying has been present. In the second part that Divan's musical proporities took place, it has established Divan tunes' usual harmonies are Hüseyni, their quantitaves in 4/4, the most useful istrument for them is bağlama. Divans duble in closed places and in the comprenension of solution. It's determineted that Divans have written suitable for the poem structure aruz' s failatün / failatün / failatün / fâilün model, generally in 15 syllable measure. In the third part that study's note Divan examples took places, it's given examples belong to Turkish halk music and Turkish sanat music repertoire.