Ses sanatkârı Münip Utandı'nın hayatı ve icra özellikleri
The life and performance characteristics of voice artist Münip Utandı
- Tez No: 797395
- Danışmanlar: PROF. EROL DERAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
XXI. yy' da Klasik Türk Musikisi icracılığını geleneksel çerçevede layıkîyla yapmaya devam etmekte olan önemli ses sanatkârlarından Münip UTANDI'nın nüans ve süsleme örnekleri icra ettiği beş eser üzerinden incelenerek, klasik kültürümüzü, geleneğimizle örtüşür vaziyette uygulayıp sürdürmek isteyen ses icracılarının ve musıkîşinasların yoluna ışık tutmak amaçlanmıştır. Müzik, Türk toplumlarında tarih boyunca önemli noktalarda rol almıştır. Yazılı kaynakların ulaşabildiği yıllardan edindiğimiz bilgilere dayanarak günlük hayatlarında yaşamış oldukları tüm duyguların birleşerek vücud bulduğu edebiyat ve müzik, bir bütünün ayrılmaz iki parçası olarak yüzyıllardır kültürümüzün köklerini besleyip sapasağlam ayakta tutan en önemli unsurlar olmuştur. Kimi zaman Tanrılar ile yakınlaşma ve günahlardan arınmak için, kimi zamansa insanları ortak paydada toplayarak milli bilinci oluşturmak gibi türlü amaçlara aracı olmuştur. Çalışmanın başında, yaşadığımız coğrafyada müziğin, İslamiyet Öncesi Türk Topluluklarından Cumhuriyet Dönemine kadar gösterdiği gelişim ve değişim hakkında bilgi verilerek; Tarihimizde Türk müziğine yön veren kişiler ve kuruluşlardan bahsedilmiştir. Çalışmanın devamında ise seçilen beş eser üzerinde Türk müziğinde daha sık karşılaşılan süsleme elemanları tanıtılarak, analizleri yapılmıştır. Gelişen dünyanın getirdiği çağdaşlaşma hareketleri, kültürümüzde de bazı dejenerasyonlara sebebiyet vermiştir. Ne yazık ki, müziğimiz de bu durumdan nasibini almıştır. Günümüzde evrenselleşen bir müzik kültürü olsa da kendi müzik kültürümüzün değişen koşullara rağmen ayakta kalması, geleneğimizin nesilden nesile aktarılmasına bağlıdır. Münip Utandı, günümüzde Türk Müziği icrasını geleneksel üslup ile devam ettiren nadir ses icracıları arasındadır. Bu sebeple, gelecek nesillere aktarılmak üzere, seslendirdiği eserlerin nüans ve süsleme özellikleri tespit edilmiştir. Bu tespitte; kapsamlı kaynak taraması sonucu, Münip Utandı ile yapılmış röportajlardan, sanatı hakkında söylenmiş, yazılmış ifadelerden yararlanılmıştır
Özet (Çeviri)
In XXI. century, it is aimed to shed light on the path of sound artists and musicians who want to apply and maintain our classical culture in line with our tradition by examining the examples of nuance and ornamentation of Munip Utandı, one of the important sound artists who continue to perform Classical Turkish Music in the traditional framework, over the five works he has performed. Music has played an important role in Turkish societies at important points throughout history. Literature and music, which are formed by combining all the feelings they have experienced in their daily lives based on the information we have gained from the years available to written sources, have been the most important elements that have nourished and kept the roots of our culture intact for centuries as two integral parts of a whole. Sometimes it has been an instrument for all kinds of purposes, such as rapprochement with the Gods and purification from sins, sometimes it has been a means to gather in the common denominator and create national consciousness. At the beginning of the study, information was given about the development and change of music in the geography where we live, from Pre-Islamic Turkish Communities to the Republican Period; people and organizations that have guided Turkish music in our history were mentioned. In the continuation of the study, the ornamentation elements that are more common in Turkish music were introduced and their analysis was carried out on the five selected works. However, the modernization movements brought about by the developing world have also caused some degenerations in our culture. Unfortunately, our music has also been affected by this situation. Although there is a music culture that is becoming universal today, the survival of our own music culture despite changing conditions depends on the transmission of our tradition from generation