Güzide Sabri Aygün hayatı, sanatı ve Türk edebiyatındaki yeri üzerine bir inceleme ve araştırma
Güzide Sabri Aygün her life, her artistic life and her place in Turkish literature
  1. Tez No: 146517
  2. Yazar: ŞAHİKA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARGUNŞAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Türk edebiyatında Servet-i Fünûn döneminde yazı hayatına başlamış fakat bu topluluğa katılmayarak popüler edebiyat içerisinde edebî ürünler vermiş bir yazardır. Döneminde çok ilgi gören ve ilk kadın kara sevda yazarı olarak tanınan Güzide Sabri en ünlü eseri Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi'yle adeta bütünleşmiştir. Romancılığı ile tanınan Güzide Sabri, Gecenin Esrarı içerisinde ve çeşitli dergilerde müstear isimle hikâyeler, mensur şiirler, şiirler ve makaleler de yazmıştır. Güzide Sabri eserlerini kadınca bir duyarlılıkla kaleme almış ve romanlarında ana kahraman olarak kadınlara yer vermiştir. Bunun nedeni ise yazarın sosyal hayattan uzakta, kendi içine kapanmış bir yazar muhayyilesine sahip olmasından kaynaklanmaktadır. « Güzide Sabri yazı hayatında sık sık müstear isimle edebî eserler kaleme almıştır. Bunun nedeni aynı dönem içerisinde benzer durumları yaşayan kadın yazarlar gibi Ahmet Sabri Bey'in, karısının edebiyat dünyası içerisinde isminin duyulmasından rahatsız olmasıdır. ANAHTAR KELİMELER: Popüler edebiyat, Kadın Edebiyatı, Güzide Osman
Özet (Çeviri)
Güzide Sabri Aygün is a writer who started her career in Servet-i Fttnûn era in Turkish literatüre but not joining this group, she gave Works in popular literatüre. She became more popular with her romantic Works such as Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı MetrukesL Known with her romantic Works, Güzide Sabri also wrote metaphorical stories, not metrical poems, poems and articles in various magazines and in a book called Gecenin Esrarı. Perceived as the first romantic woman writer, Güzide Sabri made her Works with a woman sensibility and used heroines in her novels. This is because, she lived isolated from social life and had a shy nature. Güzide Sabri often gave Works with nicknames. Because it annoyed her husband to be known by the people. KEY WORDS: Popular Literature, Woman Literature, Güzide Osman