Sömürgecilik siyasetine üç farklı bakış: Smith, Marx, Lenin
Three different conception about the policy of colonialism: Smith, Marx, Lenin
- Tez No: 146569
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇ ALADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
“Sömürgecilik Siyasetine Üç Farklı Bakış: Smith, Marx ve Lenin”adlı bu çalışma; sözkonusu bu üç düşünürün; kuramlarında sömürgecilik ve bunun uygulanma biçimlerini ele almaktadır. Aynı zamanda bu çalışma, kapitalist iktisadi düzenin düşünsel köklerinde yer alan veya ona karşı çıkan düşünce akımlarının Avrupamerkezci anlayışlarını ve bu düşünürlerin birbirleriyle olan ilişkisini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Bu nedenle, kendi dönemleri içinde sivrilmiş düşünürler ve konuyla ilgili dönemsel etkiler üzerinden ele alınmıştır. Varılan sonuç ise; düşünürlerin kuramlarındaki ve bakışlarındaki genel farklılığa rağmen hem sömürgeciliğin kanıksandığı, hem de aralarındaki ilişkilerin sömürgecilik açısından birbirlerine yakın olduğudur.
Özet (Çeviri)
This study, which is called 'Three Different Conception About The Policy of Colonialism: Smith, Marx and Lenin, has examined colonialism and its forms of practice in this thinkers' theories. Meanwhile, this study aims at exposing of connection about trends of thought which are intellectual bases on capitalist and anticapitalist economic systems; between this three thinkers' ideas and their connections about Eurocentrism. Therefore, the colonialism was analysed in this thinkers which became pointed in their periods and periodic effects that connected with this subject. As a result of this study, the thoughts of colonialism at this thinkers are very similar and in addition, was appropriated, even then general differences in their theories and conception. m