Kamu görevlilerinin mali ve cezai sorumlulukları
Financial and criminal liability of public personnel
- Tez No: 146568
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHREDTİN ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
öz Türk kamu hukukunda, kamu görevlilerinin mali ve cezai sorumlulukları, hem anayasal hem de yasal hükümlerle düzenlenmiştir. Anayasanın 129/V uncu maddesinde, memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yetkilerini kullanırken işledikleri kusurlardan doğan tazminat davaları, kendilerine rücu edilmek koşuluyla ancak idare aleyhine açılabilir, ilkesiyle sorumluluk konusunda kamu görevlilerine“teminat sistemini”getirmiştir. Bu çerçevede, kamu hizmetiyle ilişkili olmak kaydıyla kamu görevlileri herhangi bir bireye zarar verdikleri takdirde, bu zararların karşılanması için idare aleyhine tazminat davası açılır; idare de kamu görevlilerinin kişisel kusuru olması durumunda ödemiş olduğu tazminatı kendisinden rücu davasıyla geri alabilir. Türk Hukuk mevzuatı, memurlar ve diğer kamu görevlilerinin cezai sorumluluğu bakımından da özel bir yargılama sistemini getirmiştir. Memurlar ve diğer kamu görevlileri görevleriyle ilgili olmak koşuluyla bir suç işlemeleri halinde doğrudan yargılanamazlar; yargılanabilmeleri, için yasanın öngördüğü idari merciden soruşturma izni alınması gerekmektedir. Böylece, memurların ve vatandaşların suç işlemeleri halinde soruşturmaya tabi tutulmaları bakımından bir ayırım yapılmaktadır. Bunun gerekçesi de kamu hizmetinin verimli ve etkin bir şekilde yürütülmesidir. Yoksa, kamu görevlilerini kişisel bakımından korumak gibi bir amaç güdülmemektedir. Bu çalışmada, kamu görevlilerinin ve memurların kimler olduğunu, bunların suç işlemeleri halinde yargılanmadan önce nasıl bir sisteme tabi tutulduğunu, kamu hizmetinin yürütülmesi sırasında verdikleri zararların kişisel kusur sayılıp sayılmadığını, hem doktrin hem de yargı kararlan ile analiz etmeye çalıştık. Bu çerçevede, ülkemizin koşullan, kamu to2metinin niteliği ve hukuk devletinin ilkeleri bağlamında, kamu görevlilerinin mali ve cezai sorumluluklarım açıklığa kavuşturmaya çalıştık. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Financial and criminal liability of the Turkish public personnel are regulated through constitutional as well as legal provisions. Article 129/V of the Constitution which states that“action for demages arising from the fault of public servants and other public personnel can filed only against the administration with condition that they being subject to recourse”provides a“guarantee system”to the public personnel as regard to liability issue. Therefore, in case the public personnel cause a damage to any person, a remedial action to cover the damages will be proceeded against the administration, provided that the damage is related to public service. And if any personal fault exists on part of the public personnel, then, the administration would restitute the paid compensation via action for recourse. Turkish legislative system has also brought a special jurisdiction system for the public servants and other public personnel concerning criminal liability. Public servants and other public personnel can not be judged directly in case of committing a crime provided that, it falls with in the limits of their duties. In order to be judged, a permission of investigation should be taken from the public authority that law envisages. Thus, public servants and citizens are subject to differentiation in a matter of investigation when commiting a crime. The motive behind this is to maintain the functioning of public service in an efficient and effective way. Otherwise, no aim to provide a personal protection for public pesonnel is intended. In this study, we have tried to analyze, who the public personnel and public servants are, how and according to what kind of system they are being treated before they are adjudicated in case of committing crime, whether the damage they cause during their public service would be considered their personal fault or not, both through jurisprudence and civil jurisdictions. In this respect, due to our country's conditions, the nature of the public service and the principles of the rule of law, we have tried to clarify the fiscal and criminal liabilities of public personnel. IV