Dünden bugüne Türkiye'de bankacılık
Comparative study of banking from a historical perspective in Turkey
  1. Tez No: 146585
  2. Yazar: NAMIK AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
oz Dünden Bugüne Türkiye'de Bankacılık, başlığından da anlaşılacağı üzere, tarihsel perspektif içinde ilk Bankacılığın ortaya çıkması ile ele alınmıştır. Daha sonra da, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde kurulan yabancı bankalar ile yerli sermaye ile kurulan kamu ve özel bankalar' değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede, Türkiye ekonomisine bağlı olarak bankaların küçüldüğünü, hatta bir ölçüde deprem geçirdiğini söyleyebiliriz. Bu duruma gelen, Türk Bankacılığı' nın son kriz döneminde ne kadar küçüldüğü; sayısal olarak nerelere gerilediği tablolar halinde gösterilmiştir. Bankacılık Hukuksal anlamda ele alınırken, özellikle Cumhuriyet Döneminde Bankacılığın kurulması ve gelişmesi ile ilgili kanunlar ve değişiklikleri incelenmiştir. Bankalar ile Merkez Bankasının kaynaklan, mevduat ve kredi türleri ile bunlara uygulanacak menfaatler araştırılmıştır. Sektörde çok önemli olan zorunlu karşılıklar ile Umumi Disponibilite'nin ne olduğu ve işleyişi değerlendirilmiştir. 4389 sayılı yeni Bankalar Kanuna bağlı olarak, Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurulu Yönetmeliğine göre, banka ile Finans Kurumlarının kuruluşları ve ilgili formları ekleriyle birlikte sunulmuştur. Kredi taleplerinin değerlendirilmesinde mali tabloların analizi genel olarak incelenmiştir. Türkiye'de 1998 yılında meydana gelen ekonomik krizin Türk Bankacılık Sektöründe; şube, banka, personel sayısı, mevduat, krediler, bilanço kalemleri, özkaynaklar, kar/zarar ve gelir/gider üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
oz Dünden Bugüne Türkiye'de Bankacılık, başlığından da anlaşılacağı üzere, tarihsel perspektif içinde ilk Bankacılığın ortaya çıkması ile ele alınmıştır. Daha sonra da, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde kurulan yabancı bankalar ile yerli sermaye ile kurulan kamu ve özel bankalar' değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede, Türkiye ekonomisine bağlı olarak bankaların küçüldüğünü, hatta bir ölçüde deprem geçirdiğini söyleyebiliriz. Bu duruma gelen, Türk Bankacılığı' nın son kriz döneminde ne kadar küçüldüğü; sayısal olarak nerelere gerilediği tablolar halinde gösterilmiştir. Bankacılık Hukuksal anlamda ele alınırken, özellikle Cumhuriyet Döneminde Bankacılığın kurulması ve gelişmesi ile ilgili kanunlar ve değişiklikleri incelenmiştir. Bankalar ile Merkez Bankasının kaynaklan, mevduat ve kredi türleri ile bunlara uygulanacak menfaatler araştırılmıştır. Sektörde çok önemli olan zorunlu karşılıklar ile Umumi Disponibilite'nin ne olduğu ve işleyişi değerlendirilmiştir. 4389 sayılı yeni Bankalar Kanuna bağlı olarak, Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurulu Yönetmeliğine göre, banka ile Finans Kurumlarının kuruluşları ve ilgili formları ekleriyle birlikte sunulmuştur. Kredi taleplerinin değerlendirilmesinde mali tabloların analizi genel olarak incelenmiştir. Türkiye'de 1998 yılında meydana gelen ekonomik krizin Türk Bankacılık Sektöründe; şube, banka, personel sayısı, mevduat, krediler, bilanço kalemleri, özkaynaklar, kar/zarar ve gelir/gider üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. ABSTRACT This study is a comparative study of banking in Turkey from a historical perspective. The study is an evaluation of the emergence of banking in Turkey along with an analysis of Ottoman and Republican period, public and private banks based on domestic investment. The appraisal of the banking activities in Turkey indicates that due to regression in Turkish economy banking operations have been subjected to great shocks. The charts and figures support the range of regression during last economic crisis period. IIBanking activities have been examined in terms of the Banking Law, since their inception in Turkey during the Republican period. The resources of banks and the Central Bank the deposits as well credit types together with the applied benefits have been investigated. The nature and the process of compulsory assets and Total Disponsibility which are significant for the Sector have also been evaluated. With regard to the foundation of banks and Finance Corporations in compliance with the last Banking Act No: 4389 and the Banking Regulation and Supervision Agency (BDDK) regulation related forms are submitted along with their enclosures. The analysis of financial charts and the techniques utilized in the evaluation of credit demands have been examined in a broad perspective. Turkish Banking Sector has been seriously effected by the economic crisis existed durng 1998 in Turkey. As a resul of this effect to analyze all kind of financal and economical values in Turkish Banking Sector became important. İn this research work the crisis effects have benn analyzed on; bank and bnaches, number of personel, credits deposits, balance sheet items, profit/loss, income and expenses on comparative basis. Ill