Hayat sigortalarının dünyadaki uygulamaları ve Türkiye ile İngiltere sigorta sektörlerinin karşılaştırılması
Life insurance practices worldwide and comperation of life insurance markets in Turkey and UK
  1. Tez No: 191943
  2. Yazar: ÖMER HATMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA OKSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZETBu çalışmada, ekonomilerin sürükleyici gücü ve gelişmişlik derecesinin göstergesi olansigorta sektörünün Türkiye'deki durumu incelenmiş olup, bununla birlikte sigortacılıkalanında dünden bugüne kat ettiğimiz yolun ve günümüzde erişilen noktanın daha iyianlaşılabilmesi için sektör verilerinin yabancı ülke istatistikleriyle mukayeselikarşılaştırması da yapılmaktadır. Bu esnada da sigortanın önemli iki branşından biriolan hayat sigortaları üzerinde yoğunlaşılarak bu branşın ülkemizdeki uygulamalarıincelenecektir. Bu çalışma kanımca sektörde yaşanan sorunların daha iyiirdelenebilmesi ve etkin çözüm yollarının üretilebilmesi açısından faydalı olacaktır.Tezin birinci bölümde sigorta kavramı ve üstlendiği fonksiyonlar ele alınmış, ardındanda sigortanın hayat branşı üzerinde yoğunlaşılarak hayat sigortalarının genel bir tanımıile hayat poliçesinin tarafları anlatılmıştır. Hayat sigortalarını hayat dışı sigortalardanayıran farklılıklara değinilmiş bölümün sonunda ise hayat branşının gelişiminiengelleyen sebepler ile hayat sigortalarını yönlendiren faktörler üzerinde tartışılmıştır.kinci bölümde Avrupa Birliği'nde ve özellikle de ngiltere'deki hayat sigortacılığıüzerinde yoğunlaşılmıştır. Öncelikle hayat branşının Avrupa'daki tarihsel gelişiminedeğinilmiş daha sonra da AB'de hayat sigortası sektörü hem yasal çerçevede hem deistatistiksel verilerin yardımıyla analiz edilmiştir. kinci bölümün sonunda iseAvrupa'da sigorta pazarında lider ülke konumundaki ngiltere'nin hayat branşı elealınmış sektördeki denetleme mekanizması, hayat şirketleri, pazar payları ve poliçesatışlarında kullanılan dağıtım kanalları ve emeklilik sistemi üzerinde durulmuştur.Üçüncü ve son bölümde ise Türkiye'de Hayat Sigorta Sektör'ü incelenmiştir. lk olarakTürkiye'de hayat sigortacılığın tarihsel gelişimi anlatılmış ve ülkemizde uygulanmaktaolan hayat sigortası türlerine değinilmiştir. Bu genel bilgilendirmenin ardındanTürkiye'de sigorta sektörünün hayat branşının günümüz itibariyle içinde bulunduğudurum ve dünya genelinde ülkeler bazında geldiğimiz nokta istatistiki veriler ışığındaanaliz edilmiştir. Bununla birlikte hayat sigorta sektöründeki yasal düzenlemeleredeğinilmiş hayat sigortası yönetmeliği incelenmiştir Üçüncü bölümün sonunda ngiltereile Türkiye'nin Hayat Sigortası Sektörleri sayısal değerlerin de yardımıyla mukayeseedilmiştir.Sonuç bölümünde ise yapılan karşılaştırma sonucunda ortaya çıkan ve günümüzdeTürk Sigorta Sektörü'nün hayat branşında karşılaştığı problemler tespit edilmiş,sektörün gelişiminde engel teşkil eden bu sorunlara karşı alınabilecek önlemler veizlenmesi gereken çözüm yolları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study, conditions of the insurance sector which is the driving force of economiesand an indicator of the level of development has been reviewed for Turkish marketplaceand, in addition, sector data have also been compared with foreign country statistics inorder to better understand both the current place and the route covered from the pastuntil present in the area of insurance business. At the same time, by focusing on lifeinsurance which is one of the two significant branches of insurance business, theapplications of this branch in Turkey shall be reviewed. In my opinion, this study shallprovide benefits from the standpoint of being able to better explicate the problemsexperienced in the sector and to produce effective ways of solution.In the first section of the thesis, the concept of insurance and its functions have beenemphasized, and then, by focusing on life insurance branch of insurance, a generaldefinition of life insurance and parties of a life insurance policy have been explained.Following an emphasis on the points that differentiate life insurance from non-lifeinsurances, reasons that prevent development of life insurance branch and factors whichgovern life insurances have been discussed.In the second section, study concentrates on life insurance business in the EuropeanUnion, and particularly in England. Primarily, historical development of life insurancebranch in Europe has been mentioned and then life insurance sector in the EU has beenanalysed both in legal framework and by the aid of statistical data. At the end of thesecond section, life insurance branch in England, which is the leading country in theEuropean insurance market has been studied; control mechanisms in the sector, lifeinsurance companies, their market shares, distribution channels used in policy sales andpost-retirement benefit system have been discussed.In the third, and the last, section, Life Insurance Sector in Turkey has been reviewed.Firstly, historical development of life insurance business in Turkey has been explainedand types of life insurance applicable in Turkey have been mentioned. Following thesegeneral information, current conditions of life insurance branch of insurance sector inTurkey and our current position among countries worldwide have been analysed in thelight of statistical data. Additionally, legal arrangements regarding life insurance sectorhave been noted and life insurance regulation has been reviewed. At the end of the thirdsection, Life Insurance Sectors in England and Turkey have been compared by the aidof numerical values.In the conclusion, problems Turkish Insurance Sector currently faces in life insurancebranch and which arose as a result of comparisons made have been determined,measures that may be taken against these problems that prevent development of thesector and solutions that should be followed have been discussed.