Dünden bugüne Türkiye'de İslam ekonomisi ve finansı çalışmaları
Islamic economics and finance studies from past to the present in Turkey
- Tez No: 503525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Türkiye'de İslam ekonomisi ve finansına yönelik çalışmaların, yirminci yüzyılın ortalarından günümüze kadar geçen süreçte önemi artmıştır. Bu araştırma ile İslam ekonomisi ve finansı çalışmalarının Türkiye'de izlediği sürecin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde İslam ekonomisi ve finansı alanında ilk çalışmaların nerede ve nasıl ortaya çıktığı ile Türkiye'de bu konuda yapılan çalışmaların ne zaman ve nasıl başladığı incelenmiştir. Ayrıca İslam ekonomisi konusunun hangi açılardan ele alındığından ve İslam ekonomisinin metodolojisinden, iktisat teorisinin gelişme merhaleleri açısından ele alınmasından ve ileri süreçte yeni iktisadi yaklaşımlara ilişkin bir takım düşünüler tarafından ileri sürülen öngörülerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde İslam ekonomisi ve finansı ile ilgili çalışma yapan kişiler, vakıf ve dernekler, üniversiteler, bu alanda yazılan eserler ve düzenlenen kongreler ile seminerler ayrı başlıklar altında detaylandırılarak anlatılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde literatürde yer alan çalışmalar incelenmiş, kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır. Yapılan bu araştırmada, İslam ekonomisi ve finansıyla ilgili yapılan çalışmaların, akademik açıdan giderek artan bir seyir izlediği gözlemlenmiştir. İktisadi kurum ve kuruluşların da bu alana yönelik ilgi ve çalışmaları artmakta ve sadece İslam ekonomisi ve finansı çalışmalarına münhasır kurum ve merkezler kurulmakta olduğu tespit edilmiştir. Gerek akademik çevreler, gerekse özel kurum ve kuruluşlar arasında iş birlikleri oluşturulmakta, ortak organizasyonlar düzenlenmekte olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the emergence of Islamic economics and finance studies and studies conducted in Turkey from 1950 until the present day in this area have been are examined. The thesis consists of two parts. In the first part, where and how the first studies on Islamic economics and finance emerged and what the studies on this subject in Turkey when and how it started are disclosed. In addition, focused on the from what aspects of Islamic economics are discussed and methodology of the subject. Finally, have been mentioned the developmental stages of the economic theory and preview of a team of thinkers of the new economic approaches on the horizon. In the second part of the thesis, the studies on Islamic economics and finance in Turkey are separated into classes from various angles. People, foundations and associations, universities, written works on this subject, organized congresses and seminars who are working on Islamic economics and finance are explained in detail under separate headings. In this research, studies on Islamic economics and finance are observed to be increasingly academically proceeding. Economic institutions and organizations are also increasing their interest and work in this field. Exclusive institutions and centers are established for Islamic economics and finance studies, are organized the joint organizations