İki savaş döneminde Trabzon 1680-1690 / 1723-1746
Trabzon in the era of the the two wars 1680-1690 / 1723-1746
  1. Tez No: 146592
  2. Yazar: TEMEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
Osmanlı Devleti'nin iki önemli dönemine (1680-1690/1723-1746) savaş tarihi açısından ışık tutan bu çalışmanın giriş kısmında; konunun önemi ve kaynaklan hakkında bilgi verilerek dönemin önemli siyasi gelişmeleri ifade edilmiştir. Trabzon'un savaş sırasındaki coğrafi ve stratejik öneminin işlendiği birinci bölümde şehrin siyasi ve coğrafi konumu ortaya konulurken, ulaşım ve askeri açıdan önemli bir stratejik mevkide bulunduğu izah edilmiştir. İkinci bölümünde Trabzon'un savaşlardaki üs olarak önemi ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırma dönemlerinde cereyan eden savaşların önemli bir üs olan Trabzon üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Çalışmanın sonuç kısmında Trabzon'un seferlerdeki etki ve etkilenmesinin önemi tekrar vurgulanmıştır. Ekler kısmında ise mühimmat maddeleri üzerine sözlük çalışması hazırlanmış ve eserin araştırma sırasındaki sefere yönelik bazı bilgiler tablolara dökülmüştür.
Özet (Çeviri)
İn the introduction of this work which enlights the two different eras (1680- 1690/1723-1746) of the Ottoman Empire in historical terms, the significant political events of the era were stated by giving information about the sources and the significance of the subject. İn the first section in which the geographical and strategical importance of Trabzon in the period of war was told, the poltical and geographical location of the city was indicated and it was expressed that the city was in an important place in terms of transportation and military. İn the second section importance of Trabzon as a base in wars was expressed. İn the third section, the effects of the wars which occured in the periods of investigation on Trabzon were explained. İn the conclusion of the work, the importance of Trabzon' s effect and being affected in the campaigns was explained again. İn the appendix, a dictionary about the military supplies was prepared and same information about the campaigns was shawn in tebles. ill