Yerel basın yerel siyaset ilişkisi örnek: Akdeniz Atılım gazetesi
The relationship with local press and local policy as a model, Akdeniz Atılım
  1. Tez No: 146593
  2. Yazar: SÜLEYMAN HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Yerel Basın Yerel Siyaset İlişkisi Örnek: Akdeniz Atılım Gazetesi başlıklı tez çalışması yaklaşık olarak bir buçuk yıllık bir çalışmanın ürünü. İlk bölüm siyaset kavramına ve buradan yola çıkarak yerel siyasetin tanımlanmasına ayrılmıştır. Yine bu bölümde, yerel siyasetin merkezinde yer alan, yerel yönetimlerin temel özellikleri verilmiş, Yerel Yönetimlerin ülkemizdeki ve Avrupa'daki tarihsel gelişimi özetlenmiştir.ikinci bölüm yerel basının tanımlanıp temel işlevlerinin açıklandığı bölümdür. Kentleşme kavramı kapsamında kentsel yabancılaşmanın da anlatıldığı bu bölüm, Antalya'daki yerel basının ve Akdeniz Atılım Gazetesinin ele alındığı üçüncü bölüme geçiş özelliğini de taşımaktadır.Üçüncü bölümde Akdeniz Atılım Gazetesi'nin beş yıllık yayın süreci incelenmiştir. İncelemenin evreni gazetede yer alan Antalya Büyükşehir Belediyesi'yle ilgili yayın materyalleriyle sınırlı tutulmuştur. Gazetenin yerel yönetime yönelik yayın politikası ve politikanın ardında belirleyici olan ideolojik yapı bu bölümün ana eksenini oluşturmaktadır. Gazetenin öyküsü çıkartılırken monografi yöntemi, verilere ulaşılmasında ise söylem analizi içinde yer alan kesit alma yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation which is named as“The Relationship with Local Pres and Local Policy: As a model, Akdeniz Atılım daily newspaper”is a production of study which lasted approximately 1.5 years.“Policy”as a concept and“Local Policy”as a reality is defined and the basic characteristics of local administrations which are in the center of the local policy and also the history of the development of local administrations in Turkey and in Abroad are analysed. In the second part local press is described and the basic functions of local press is analysed. In the third part Local Press in Antalya and the five years of Akdeniz Atılım daily is analysed. The analysis is limited with the publications which are about Municipality of Antalya. The main axis of the third part is the publication policy of Akdeniz Atılım daily on local administration and the ideological structure of this policy in