Mezraa-Teleilat kazısı verilerine göre Hassuna Kültürü içinde 'Husking Tray' türü kapların değerlendirilmesi
In accordance with the Mezraa-Teleilat excavation data, the evaluation of 'Husking Tray's within the Hassuna Culture
  1. Tez No: 146594
  2. Yazar: BENGÜ KILIÇBEYLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Prehistorya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 470
Özet
Bu tez çalışmasının esası, Yakındoğu'da, Çanak Çömlekti Neolitik Dönem'de görülen“Husking Tray”türü kaplan, iki temel boyutuyla ele almaktır. Bunlardan ilki,“Husking Tray”bulunan yerleşmeleri, çeşitli kültürel parametreleri doğrultusunda karşılaştırmak, aralarındaki ilişki ve farklılıktan ortaya koymaktır. Bu amaçla, Yakındoğu'da, Çanak Çömlekli Neolitik Dönem yerleşmeleri,“Husking Tray”bulunmayan yerleşmeler de dahil edilerek, kazı raporlan ve çeşitli yayınlar taranarak derlenmiş, tanımlanmış ve yorumlanmıştır. Çalışmanın diğer boyutu,“Husking Tray”kaplarının ne amaçla kullanılmış olabilecekleri yönünde öneriler getirebilmektir. Bu amaçla da, öncelikle, Mezraa- Teleilat kazısı“Husking Tray”buluntuları detaylı olarak incelenmiş ve belgelenmiştir.“Husking Tray”lerin tür ayırımı, işlevsel doku yüzeyleri baz alınarak oluşturulmuştur. İkinci aşamada, bu yerleşmedeki bazı“Husking Tray”türleri yeniden üretilmiş ve daha önce, varsayımsal olarak getirilen öneriler doğrultusunda, çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Hem miktar, hem de tür çeşitliliği olarak, Mezraa-Teleilaf da bulunmuş olan“Husking Tray”ler, bu kaplann ne için üretildikleri ve kullanıldıktan yönündeki çalışma açısından oldukça uygun bir malzeme grubudur.
Özet (Çeviri)
The basic aim of this study is to analyze the“Husking Trays”in two main aspects, seen during the Pottery Neolithic Period in the Near East. The first aspect is to compare all the settlements, where“Husking Trays”were found, according to their cultural parameters and to find out the similarities as well the differences among them. For this purpose all the settlements, including the ones where no“Husking Trays”were found, have been listed following a thorough study of all excavation reports and various related publications and then they have been defined and interpreted. The other aspect of this study is to be able to make proposals for what purpose these vessels may have been used. For this, first, all the“Husking Tray”samples found at Mezraa-Teleiat, have been studied and documented in a very detailed way. Classification of different“Husking Trays”has been done taking their functional surface pattern into consideration. As the second step, some of the“Husking Tray”types in the above mentioned settlement have been regenerated and utilized in the same ways, as it had been proposed before, theoretically. Since the“Husking Tray”samples found in Mezraa-Teleiat excavation are qualitatively sufficient and include many different types, they make up the most appropriate material group to study why these vessels have been manufactured and what they might have been used for. iii