Mahmut Esat Bozkurt
Mahmut Esat Bozkurt
- Tez No: 146597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Türk İnkılap Tarihi, Biography, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Son Türk inkılapları, Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde gerçekleştirilmiştir. İnkılapların gerçekleşmesinde Mustafa Kemal'in bir lider olarak belirleyiciliği ve bu belirleyiciliğin sınırlarının ne olduğunu anlayabilmek için, Milli Mücadele döneminden başlayıp, inkılapların tamamlandığı evreye kadar, Mustafa Kemal'in çevresinde bulunan kişilerin fikir yapılarının incelenmesi, devrin cereyanlarına ve gerçekleşen inkılaplara karşı aldıkları olumlu-olumsuz tavrın ortaya çıkarılması ve bunların karşılaştırılması gerekmektedir. Bu bağlamda, incelenmesi gereken kişilerden biri de Mahmut Esat'tır. Bu çalışmada yararlanılan temel kaynaklar, TBMM Zabıt Cerideleri, Mahmut Esat' m çeşitli basın organlarında yayımlanmış yazılan ile kaleme aldığı kitaplarıdır. Bu tezde, bir devlet ve fikir adamı olarak, Mahmut Esat'ın faaliyet ve düşünceleri incelenerek, inkılaba katkıları ortaya çıkarılmaya çalışılırken, aynı zamanda, belli noktalarda inkılabın kendisi 4e incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The last Turkish reform was carried out by leadership of Mustafa Kemal Atatürk. It is important to know how Mustafa Kemal is impact on the Turkish reforms. It is necessary to be studied intellectual constructions of the people who were around of Mustafa Kemal and how they assumed an attitude concerning the reforms. In this connection, one of the men who is necessary to be studied is Mahmut Esat, that is a statesman and an ideologist. In this study, I mostly used primary sources, such as, TBMM Zabıt Cerideleri, writings of Mahmut Esat. I also used the main research works on Mahmut Esat. In this thesis, I aimed to bring a light on Mahmut Esaf s works, ideas and the contributions to the reforms of Atatürk. m