Tarihsel süreç içinde Atatürk Dönemi iktisat politikalarına bakış
View on the economy policies of Atatürk Throughout the historical process
- Tez No: 147107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Atatürk Dönemi iktisat Politikasının incelendiği çalışmamız 1919-1938 dönemini kapsamaktadır. Ulu Önder Atatürk'ün en büyük eseri olan modern Türkiye Cumhuriyeti varlığının bütün güçleri gibi Ekonomik politikasının kaynağını da, O'nun yaratıcı, akılcı, insancıl ve uzak görüşlü dehasından almıştır. 1923 yılında henüz Cumhuriyet kurulmadan Mustafa Kemal, izmir iktisat Kongresinin toplanmasına karar vermiştir. Atatürk bu kongrede iktisadi konuların önemini belirtmiştir. Devrin İktisat Vekili Mahmut Esat Bozkurt, Yeni Türkiye'nin uygulayacağı iktisat sistemini bu kongrede ilan etmiştir. Bu iktisadi sistem, "Yeni Türkiye iktisat Mektebi'dir. Atatürk'ün dolayısıyla, yeni Türkiye'nin çağdaş iktisadi düşünce sistemine getirdiği en büyük yenilik budur. Yeni Türkiye İktisat Mektebi, ne laissez faire, laissez passer anlayışı ne de etatist-kollektivist anlayışıdır, yeni bir iktisat anlayışıdır; Bağımsız Ulus Ekonomisidir. 1923-1929 arası Milli İktisadın kuruluş yıllarıdır. Bu dönemin başlıca özelliği iktisadi alt yapının millileştirmelerle birlikte oluşturulmasıdır. 1929-1938 yılları arasında ise izmir İktisat Kongresi'nde belirlenen politikalar uygulanmıştır ve büyük başarı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our study which examines the Economy Policy of AJATURK Period covers the period 1919-1938. Modern Turkish Republic which is the most important work of Great Leader ATATÜRK gets its breeding-ground from, like all powers of its existence, His creative, rational, humanist and farseeing genious. In the year 1 923 when the Republic was not yet established, Mustafa Kemal decided to gather Izmir Economy Congress. In this congress ATATÜRK expressed the importance of the economic issues. Mahmut Esat Bozkurt who was the Minister of Economy at the time, declared in this congress the economic system that New Turkey was going to implement. This economic system is called“New Turkish Economy School”. This is, therefore, the greatest reform which was brought into new Turkey's modern economic system of thought by ATATÜRK. New Turkish Economy School is neither a view of laissez faire, laissez passer nor a etatist-collectivist opinion, it is a brand new standpoint of the economy; Economy of an Independent Nation. Between 1923-1929 are the years when National Economy was established. The main characterictics of this period is the formation of the economic infrastructure together with the nationalization. Between the years 1929-1938, the policies which were determined in Izmir Economy Congress were implemented and obtained great success.