Eskiçağ tarihinde Armenia bölgesi (M.Ö 7. yüzyıldan Hıristiyanlığın kabulune kadar)
District of Armenia in the ancient age (From 7th centruy B.C to the acceptance of Christianity)
- Tez No: 146603
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZSAİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezin hazırlanmasında amaç, şimdiye değin hakkında yeterli bir araştırma yapılmadığı düşünülen Eskiçağ'da Armenia Bölgesi ve bu bölgede yaşayan halkla ilgili olarak Eskiçağ tarihçilerinin, coğrafyacılarının ve yazarlarının verdiği bilgileri değerlendirip doğru bir yöntemle bir araya getirmek istenmesidir. Bununla beraber zaman zaman Eskiçağ kaynaklarının bilgi vermediği ya da yetersiz bilgi verdiği veya yoruma gerek duyulan durumlarda, konuyla ilgili uzman modern çağ bilim adamlarının görüşlerine de başvurulmuştur. Yaklaşık M.S. 5. yüzyıla kadar bilinen Armenia kökenli tarihçi olmadığı için tez çalışması sırasında Yunan ve Roma kökenli Eskiçağ tarihçilerinin eserleri önemle değerlendirilmiştir. Çalışılan tezin kapsamı altında tarih bilgisi ve bölgenin coğrafi koşullarının yanı sıra, Armenia halkının kökeni ve din kültürü de gerçek ve bilimsel bilgilerin ışığı altında tartışılmak ve aktarılmak istenmiştir. Armenia Bölgesi tarihi ancak komşuları olan Med, Pers, Parth, Sasani yada Helenistik kırallıklar, Roma, Bizans gibi devletlerle olan ilişkisi esas alınarak çalışılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
The target of the preparation of this thesis is to study ancient Armenian region and the same regions population, which is thought there is not enough expiore has been done yet. During the study, mainly took into consideration of antique age historians, geographers and writers information. Although, when these writers can not give proper or enough knowledge and when the subject that is studied on needs comments, being applied to the modern age scholars. In this study when it is needed tried to combine ancient age writers' accounts with the modern historians' information. Since there are not Armenian origin historians until the A.D. 5th century had to apply to the information of Greek and Roman origin historians. On this thesis apart from the history and geographical situation of the region also given priority to the origin of the Armenians and their religion. Armenian history could be studied under the relations of the neighbor countries such as Media, Persia, Parthia, Sasani, Hellenistic kingdoms, Roma and Byzantium. in