Galatia'nın tarihi coğrafyası
Historical geography of Galatia
- Tez No: 641793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Galatia'nın Tarihi Coğrafyasının ve sınırlarındaki değişimlerin incelendiği bu çalışmada Antik ve Geç Antik Dönem'de Anadolu Tarihi açısından oldukça önemli olan Galatlar ve onlardan adını alan Galatia Bölgesi ele alınmıştır. Galatia kronolojik sıralama içinde bir bölge, krallık ve eyalet adı olarak varlığını uzun bir süre devam ettirmiştir. Bölge, Anadolu'da merkezi bir konumda yer alan, önemli ticari ve askeri yolların kesiştiği bir bölgedir. Bu sebeple, hem Galatlar öncesinde hem de Galat Dönemi'nde Helenistik Krallıklar ve Roma İmparatorluğu'nun her zaman ilgisini çeken bir bölge olmuştur.“Asıl Galatia”olarak ele alınan bölgenin yanında Galatia Bölgesi, özellikle Roma İmparatorluğu Dönemi'nde eyalet statüsü kazanmasıyla oldukça büyük bir yüzölçümüne sahip olmuştur. Güneyde Akdeniz'den kuzeyde Karadeniz'e kadar uzanan oldukça farklı coğrafi özelliklere sahip bölgeler, Galatia valileri tarafından yönetilmiştir. Paphlagonia, Pontos Galaticus, Pontos Polemoniacus, Armenia Minor, Pisidia, Pamphylia, Lykaonia, Phrygia gibi birçok Antik Dönem Anadolu Bölgesi, zamanla Galatia içinde yer almıştır. Helenistik Dönem'den Geç Antik Dönem'e kadar varlığını koruyan Galatia, sınırları oldukça değişen bir bölge olmuştur. Galatia'ya adını veren Galatlar, Avrupa'daki ana yurtlarından çeşitli sebeplerle göçler gerçekleştirmiştir. Anadolu'ya gelen ve bölgede uzun bir süre etki gösteren Galatlar, Avrupa'dan getirdikleri sosyo-kültürel özelliklerine Anadolu'daki halkların özelliklerini de ekleyerek yüzyıllar boyunca bölgede etkili olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, which examines the historical geography of Galatia and the changes in its borders, Galatia, which is very important in terms of Anatolian history in Ancient and Late Antiquity, and the Galatia Region named after them are discussed. In terms of chronological order, Galatia has continued its existence for a long period of time as a region, kingdom and state name. The area is located in central Anatolia, where important commercial and military routes intersect. For that reason, It had been an important region for Hellenistic Kingdoms and Roman Empire both before the Galatians and during the Galatian Period. In addition to area called“Original Galatia”, Galatia Region expanded to a very large area, especially with the status of province during the Roman Empire Period. Regions having different geographical characteristics from the Mediterranean in the south to the Black Sea in the north are ruled by Galatian governors. Lots of ancient period Anatolian regions like Paphlagonia, Pontos Galaticus, Pontos Polemoniacus, Armenia Minor, Pisidia, Pamphylia, Lykaonia, Phrygia are included in Galatia over time. Galatia which protected its existence from the Hellenistic Period to the Late Antiquity Period had been a region whose border changes frequently. Galats who named Galatia, emigrated from their homeland in Europe for various reasons. Galatians, who came to Anatolia and had an impact in the region for a long time, have been influential in the region for centuries by adding the characteristics of the peoples of Anatolia to their socio-cultural characteristics they brought from the Europe.