Yirminci yüzyıl sonunda tiyatroda arayışlar: Postmodern tiyatro
Theatrical search towards the end of the twentieth century: Postmodern theater
  1. Tez No: 146604
  2. Yazar: HALİL ATA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİKMEN GÜRÜN UÇARER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
oz Bu tez çalışması, yirminci yüzyılın ikinci yansında belirginleşen teatral arayışların bir sonucu olarak ortaya çıkan postmodern tiyatroyu, dayandığı felsefi ve kavramsal temeller, bu temellerle ilişkileri ve bunların sanatsal yansımaları açısından incelemektedir. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümü, postmodern durum ve postmodernitenin genel kavranışına yönelik irdelemelere ayrılmış, postmodern düşünceyi yazılarıyla büyük ölçüde yönlendiren üç düşünürün, Jean-Fançois Lyotard, Jean Baudrillard ve Fredric Jameson'm yaklaşımları karşılaştırmalı olarak ve eleştirel bir biçimde incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde postmodernizmin temel kavranılan ile ilişki içinde ortaya çıkan postmodern sanatın belirleyici nitelikleri ele alınmış, postmodern olarak nitelenen sanat eserlerindeki ortak özellikler irdelenmiştir. Bu bölümde ayrıca avangardın bir sonucu olarak sanatta postmodernizm incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise postmodern, kavramsal irdelemeler ve genel anlamda sanatsal yansımalarından yola çıkılarak postmodern tiyatro, ona çıkan yolda geçtiği aşamalar ve beslendiği kaynaklar açısından ele alınmış, sonrasında da Robert Wilson ve Peter Brook'un tiyatrolan postmodern tiyatro bağlamında ayrıntılı bir çözümlemeye tabii tutulmuştur. Tezin amacı postmodern düşünce ile de hesaplaşabilmeyi gözardı etmeden, postmodern sanat ve tiyatroyu yönlendiren kavramsal ve eylemsel ortam ve onun önde gelenleri ile hesaplaşmaya çalışarak, postmodern tiyatronun daha sağlıklı konumlandırılmasına katkıda bulunmak, tiyatronun geleceğine ilişkin projeksiyonlarda bulunulmasında yol açıcı olabilecek yeni sorulan ve sonuçlan ortaya koyabilmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis examines the postmodern theater, which emerged as a result of the theatratical search that had become distinct at the second half of the twentieth century. Postmodern theater is investigated at the basis of the philosophical and conceptual fundamentals, the relations with these fundamentals, and their reflections in art. The thesis is composed of three chapters. In the first chapter, a research on the concept of postmodernity is presented. Besides, the approaches of the three leading philosophers, Jean-François Lyotard, Jean Baudrillard and Fredric Jameson, whose writings has determined the path of the postmodern way of thinking, are argued in a comperative and critical manner. The second chapter is reserved for postmodern art in general and its distinctive conceptual properties. Also postmodern art as an unavoidable result of modernist avant-garde is investigated. In the third chapter, postmodern theater is the subject of the study in the light of the phases it had passed through, and its artistic resources in the twentieth century. Continued on the rest of the chapter are comprehensive and critical interrogations of the theaters of Robert Wilson and Peter Brook within the context of postmodern theater. This study attemps to contribute to a healthier positioning of postmodern theater within theater and art today, so to provide indicative results and raise new questions for future projections on theater. in