Japonya'da modernleşme ve kadın: Raiteu Hiratsuka örneği
Modernization and woman in Japan Raiteu Hiratsuka example
- Tez No: 146607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hemen hemen her ülkede kadınlar, sivil haklarım elde etmek için hak talep ettiler, bu bağlamda çeşitli etkinlikler içerisine girerek, yayın ve örgüt yoluyla amaçlarım gerçekleştirmeye çalıştılar. Kadınların hak mücadele tarihi, ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Ancak en önemli farklılık, erken uluslaşan ülkelerle geç uluslaşan ülkeler arasında yaşanmıştır. Geç uluslaşan devletlerde, kadının uluslaşması milliyetçi ideoloji ile birleştirilmiştir. Eskiden özel alana kapatılan kadınlar,“hayali cemaat”olan ulus devletinin ortaya çıkmasıyla beraber vatandaş statüsünü kazanmış, seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere çeşitli haklara aynı anda kavuşmuşlardır. Tezimde bu özellikleri, Japon modernleşmesi çerçevesinde, dönemin ataerkil sistemine karşı çıkan Raiteu Hiratsuka'nın hayatı ve dönemin kadın hareketi yoluyla incelemeye çalışacağım. Seito dergisi ya da“Yeni Kadın Vakfı”nın toplumu nasıl etkilediği ve Hiratsuka'nın“annelik feminizm”düşüncesinin nasıl Japon hükümeti tarafından kullanıldığı gibi konular, kadının o dönemdeki konumu ile birlikte değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Women in different parts of the world have always demanded their civil rights, they have organized various activities in this direction and tried to reach their goals through publications and organizations. The history of women's struggle for their rights prove differences from one country to another. However, the most important difference bases on the gap of time that the countries have become nations. In the countries which became nations at a later era, the inclusion of women in the nation has been linked to nationalistic ideology. Women previously had been kept in the special place but they have gained their status as citizens and acquired plenty of rights one at a time, including the election rights, when the nation state which is the“imaged community”came into being. I will examine this subject around the Japanese modernization example, through the movement of women and Raiteu Hiratsuka, who opposed the patriarchal system of that period. Topics such as the Seito magazine, how the New Women Foundation inspired society and how the“maternity feminism”idea of Hiratsuka was used by the Japanese government will be covered along with the position of women in that era. düzeltme iv