İlk çanak çömleğin ortaya çıkışında kırmızı astarlı mallar sorunu
The problems related to the red-slipped ware as an early pottery type
- Tez No: 146608
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Prehistorya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Elinizdeki çalışma Yakındoğu ve Güneydoğu Avrupa'da Neolitik dönem içinde görülen“kırmızı astarlı mallar”olarak adlandırılan malzeme üzerine odaklanmaktadır. Çalışmamızda çözülmeye çalışılan ana sorun, belli bir zaman dilimi içinde, çok geniş bir coğrafyada görülen farklı nitelik ve nicelikteki kırmızı astarlı malların arasında ne türde bir bağ olduğunun saptanmasıdır. Sözü edilen sorun, kırmızı astarlı malların dağılımı, niteliği, niceliği ve hangi buluntu türleri ile bir arada bulunduğunun irdelenmesi yoluyla aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, kırmızı astarlı malların görüldüğü yedi bölge ile bu bölgelerden seçilen“anahtar yerleşmeler”sorun odaklı bir yaklaşım ile ele alınmıştır. Bölgelerde kırmızı astarlı malların öncesi ve sonrasında görülen çanak çömlek tipleri ile kırmızı astarlı malların bölgeden bölgeye değişen nitelikleri saptanmıştır. Çalışmanın odaklandığı noktalardan biri de kırmızı astarlı mallar ile tekrarlayan şekilde aynı buluntu ortamında açığa çıkarılan ve tarafımızdan“Neolitik paket”olarak adlandırılan öğelerin kırmızı astarlı mallar bağlamında irdelenmesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the so-called“red-slipped ware,”which is found in the Near East, Anatolia and Southeastern Europe during the Neolithic period. The main problem addressed in this study is how different types of red-slipped ware from the Neolithic period are found in such a broad geographical area. It is not known precisely what the widespread distribution of this material implies. Also uncertain is where the objects originate and where they can be placed in the Neolithic period. The questions described above were approached by investigating the distribution of the red-slipped ware from seven regions, and from key sites identified within these regions. The key sites are evaluated in a problem-oriented approach in order to find out what pottery types were used before and after red-slipped ware as well as what traits of the red-slipped ware varied from region to region. In addition, one of the main aspects of this study is the survey of the material culture that occurs repeatedly with the red-slipped ware in archaeological contexts, which we named“the Neolithic package”. By keeping in mind the fact that red-slipped ware was only a part of this Neolithic package and by presenting the origins, distribution and characteristics of the various objects that form the package, we were able to solve some of the problems that are related to the red-slipped ware of the Neolithic period.