Ulrich Beck'in risk toplumu kuramı
  1. Tez No: 146606
  2. Yazar: AYSU ÇUHACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
oz Sosyoloji, 19. yüzyılda, Kıta Avrupa'sında ortaya çıkan bir bilimdir. Amacı, toplum sorunlarını anlamak, açıklamak ve çözüm yolları ile toplum yaşantısına yön vermek olmuştur. Sosyologlar da bu amaçla toplumları farklı şekillerde ele alarak açıklama çabası içinde olmuşlardır. Yaşadığımız yüzyılda, özellikle Kıta Avrupa'sında, sosyoloji biliminin öneminin azaldığı şeklinde tartışmalar yapılmaktadır. Düşünürlerin bir kısmı sosyal bilimlerdeki yapılanmaların yenilenmesi gerektiğini savunurken diğer bir kısmı ise çalışmalarına sosyoloji bilimi çerçevesinde devam etmekte, toplumu ve toplum sorunlarını bu yolla kavrama çabasını sürdürmektedirler. Çağdaş Alman sosyolog Ulrich Beck de çalışmalarını sosyoloji geleneğine bağlı kalarak sürdüren sosyologlardan biridir. Ortaya attığı risk toplumu kuramı ile günümüz toplumlarının sorunlarını kavramaya ve sorunlara çözüm önerileri getirmeye çalışmaktadır. Modernliğin devam eden bir süreç olduğunu savunan Beck, günümüz risklerini de dikkate alarak modernliğin bilinçli bir şekilde yaşanmasını öngörmektedir. Kuramı ile bugünün yanı sıra geleceğe de yön verme çabasında olmuştur. Beck'in kuramı büyük ölçüde Batı toplumu ve Kıta Avrupa'sını kapsar niteliktedir. Bunun yanı sıra bu kuram Almanya'nın dünya egemenliğinde farklı bir yer edinme isteği olarak da görülmektedir. Ulrich Beck'in risk toplumu kuramı geniş bir çerçeve içinde değerlendirilmeye ve açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Beck'in yaşam öyküsü ve eserleri, ikinci bölümde risk toplumu kuramına yer verilmiştir. Son bölümde ise bilinçli modernleşme kuramı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sociology is the science which appeared in the European Continent in the 19. century. Its aim has been to understand, express the society's problems and guide the society's life with the ways of solution. With this aim, the sociologists intended to deal with the society in different ways and explain it. In our century, especially in the European Continent, there has been some discussions on the importance of sociology. Some of the thinkers defend that the structure of social sciences should be renewed while the others continue their studies in sociology and try to conceive the society's problems in this way. Contemporary German sociolog Ulrich Beck is one of those sociologs who continues his studies in connection with the sociology tradition. With his theory of risk society, he tries to conceive today's societies' problems and show ways of solution to these problems. Holding the opinion that modernity is a continuing process, Beck, intends to live modernity in a conscious way, regarding today's risks. He tries to guide not only today but also the future with his theory. His theory has a particularity of comprising the Western societies and the European Continent. Besides, this theory can be seen as Germany's wish to have a different position in the world sovereignty. In this work, Ulrich Beck's theory of risk society is handled in a wide perspective and tried to be explained. This work mainly consists of three parts. In the first part, Beck's biography and works, in the second part, the theory of risk society take place. In the last part, the theory of reflexive modernization is handled. Ill