Türk sinemasında ulusal kimliğin inşası(1923-1946 dönemi)
Construction of national identity in Turkish cinema (between 1923-1946)
  1. Tez No: 146617
  2. Yazar: MURAT İRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
oz Sinema, içinde fotoğraf gazete, edebiyat ve çoğu zaman insan kimlikleri gibi birçok farklı öğeyi barındırdığı için zengin ve ilgi çekici bir araçtır. Öğelerin zenginliğinin kendi içlerinde büyük çelişkiler içermesi önemli bir araştırma konusu oluşturmaktadır. Böylesi bir araştırma ile, toplumumuzdaki gizlenmiş ideolojik çelişkiler açığa çıkarılıp ele alınabilir. Modern ilişkilerin her gün yeniden kurulmasının ideolojik koşullarından olan“ulusçuluk”un, toplumsallaşmanın gerçekleştiği alanlardan biri olan sinemada nasıl yeniden inşa edildiği önemli bir sorunsaldır. Etkileşimli bir alanın kültürel metinleri olan sinema anlatılarının, ulusal kimliği inşa etmede doğrudan araçlar olarak görülemeyeceğini belirtmek gerekir. Sinema metinlerini, ulusal kimliği inşa eden söylemlerin izini taşıyan söylemsel oluşumlar olarak değerlendirmek yerinde olur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cinema is widely regarded as a peculiarly“rich”medium, involving as it does so many different elements (photography, music, literature, newspapers etc.) and, in most cases, so many people's identities. It also makes it a useful subject of study, for the richness of the elements constitutes a mass of contradictions that are, with varying degrees of success, marshalled into coherent, rounded-off“wholes”. Study can expose these contradictions and the processes by which they are masked, and in so doing expose the ideological contradictions of our society. The way how“nationalism”is reconstructed in Turkish cinema (between 1923-1946), which is one of the most significant socialization medium, is an important issue. Film narratives as interactive cultural texts should not be seen as a medium which represents“reality”in the construction of national identity. Film texts rather reflect discourses of nationalism mat construct national identity. Ill