Platon'un siyaset felsefesinde doğruluk kavramı
The concept of justice in the political philosophy of Plato
  1. Tez No: 146616
  2. Yazar: EYLEM YOLSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN BIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
oz Bu tezde, Eski Yunan toplumunun siyasi ve sosyal yapısı, doğruluk kavramı açısından açıklanmaya çalışılmıştır. Bu yüzden şairlerin, siyasetçilerin, sofistlerin ve felsefecilerin bu kavram hakkındaki görüşleri, siyaset felsefelerinin sınırlı imkanları izin verdiği ölçüde ele alınmıştır. İlk bölümde Homeros, Heisodos, Yedi Bilgeler ve Presokratiklerin adalet (dike) kavramını kullanışları anlatılmıştır. İkinci bölümde, Eski Yunan' m önemli figürleri olan trajedi yazarları, sofistler ve Sokrates incelenmiştir. Bu bölümde onların doğruluk üzerine olan düşüncelerini açıklayabilmek için Platon'un diyaloglarından yararlanılmıştır. Bu diyalogların ana konusu, çoğunlukla erdemlerin tanımım vermeye yöneliktir. Bilgelik, cesaret ve ölçülülükle beraber doğruluk, Eski Yunan' m önemli dört erdeminden biridir. Çalışmanın üçüncü ve dördüncü bölümlerinde ise Platon'un doğruluk hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Devle f İn ana konusu doğruluk kavramının tanımlanmasıdır. Kitap boyunca, Platon iki soruyu cevaplandırmaya çalışır:“Doğruluk nedir?”ve“Doğruluğun yararlan nelerdir?”. Doğruluk için Yunanca kullanılan sözcük dikaiosüne'dir. Bu sözcük genelde 'doğru davranış' ve 'doğruluk' veya 'haklılık' ile aynı anlamlara gelmektedir. Dikaiosüne'nin kökü olan dike sözcüğü ise 'yol', 'telafi\tazminat', 'yasal süreçler', 'görenek' ve 'adalet' anlamlarında kullanılır. Son bölümde ise Platon'un siyaset felsefesi üzerine diğer çalışmaları olan Yasalar ''da ve Devlet Adamanda doğruluk kavramı incelenmiştir. ABSTRACT In this thesis, which strives to aproach the political and social structure of Ancient Greek society from perspective of the concept of justice (righteousness), I have tried to explain the thoughts of poets, politicians, sophists and philosophers on the issue of the concept of justice as far as limited knowledge of the philosophy of politics allowed me. In the first chapter, it was explained in term Homer, Hesiodos, Seven Wise Men and Presocratic's usage of the concept (dike). The second chapter started to examine important figures of the Greek Culture: Tragedians, Sophists and Socrates. This chapter closely examined some Platonic dialogues for the way of giving their thought of the concept of justice. Most often, the basic premise of these dialogues involves the definition of some virtues. Justice is considered to be one of the four cardinal Greek virtues, the others being wisdom, courage and self-control. In the third and fourth parts of the work, the way of using of the concept of justice by Plato was considered. The main concern of The Republic is to try to define the Greek concept of justice. During the book, Plato tried to answer these two questions:“What is justice?”and“What are the advantages of justice?”. The Greek word for justice is dikaiosunS and that includes the meaning of 'right conduct' in general and possibly synonymous with 'righteousness' or even simply 'morality'. The root of this term dikS means 'way', 'compensation', 'legal proceedings' 'manner of and 'justice'. The last chapter examined the place of justice in Plato's others political works, Laws and Statesman. in
Özet (Çeviri)