Kamusal alan olarak televizyonda devlet oteritesinde direnenler ve televizyon dizilerinde temsili
Television as a public sphere: Representation of outlaw characters in television dramas
  1. Tez No: 146632
  2. Yazar: SEÇKİN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
oz Popüler kurmaca anlatılar dış dünyayla sıkıca bağlantılı olan ve gündemdeki olaylara göndermeler yapan öyküleri konu edinirler. Televizyon herhangi bir kamusal olayla ilgili düşüncelerin gerek diziler gerekse diğer program türleriyle izlerkitleye ulaşması ve bir tartışma ortamı doğurması için kamusal alan işlevi görmektedir. Televizyon dizileri günlük hayat deneyimlerimizin temsil edildiği alan olarak direnişlerin ve muhalif tutumların temsil edilmesine olanak sağlamaktadır. Temsiller içinde bulundukları kültürden alınarak, içselleştirilirler. Bu nedenle bir kültürü yansıtan temsiller politik bir öneme sahiptirler. Çalışmamızda, devlet otoritesi ve otoriteye direnenlerin nasıl temsil edildiğiyle, bunun sonucunda da devlet otoritesinin güçlü ya da zayıf ve devlet otoritesine direnenlerin ise izlerkitleyi özendirecek, izlerkitlenin hayranlık duyacağı karakterlerle temsil edilip edilmediğiyle ilgilidir. İnceleyeceğimiz dizinin çözümlenmesinde anlatı üzerinde yoğunlaşılarak, devlet otoritesi ve direnmenin temsil biçimlerini açığa çıkarmak için söylem çözümlemesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
oz Popüler kurmaca anlatılar dış dünyayla sıkıca bağlantılı olan ve gündemdeki olaylara göndermeler yapan öyküleri konu edinirler. Televizyon herhangi bir kamusal olayla ilgili düşüncelerin gerek diziler gerekse diğer program türleriyle izlerkitleye ulaşması ve bir tartışma ortamı doğurması için kamusal alan işlevi görmektedir. Televizyon dizileri günlük hayat deneyimlerimizin temsil edildiği alan olarak direnişlerin ve muhalif tutumların temsil edilmesine olanak sağlamaktadır. Temsiller içinde bulundukları kültürden alınarak, içselleştirilirler. Bu nedenle bir kültürü yansıtan temsiller politik bir öneme sahiptirler. Çalışmamızda, devlet otoritesi ve otoriteye direnenlerin nasıl temsil edildiğiyle, bunun sonucunda da devlet otoritesinin güçlü ya da zayıf ve devlet otoritesine direnenlerin ise izlerkitleyi özendirecek, izlerkitlenin hayranlık duyacağı karakterlerle temsil edilip edilmediğiyle ilgilidir. İnceleyeceğimiz dizinin çözümlenmesinde anlatı üzerinde yoğunlaşılarak, devlet otoritesi ve direnmenin temsil biçimlerini açığa çıkarmak için söylem çözümlemesi yapılacaktır. ABSTRACT Popular fiction narrations are closely tied with the real world and mainly concerned with current issues. Television transmits ideas on issues of public interest not only through its actual programs and news coverage but also through dramas contributing to the debate. Television series constitute an area whereby our day to day experiences are portrayed from positive and negative perspectives. Dramas bear the culprits of the popular culture they take as their settings, and internalize their experiences. That is exactly why television series representing their culture have political significance. In this dissertation we analyze how the state authority and law for that matter, is portrayed along with the outlaws defying the authority. Further we focus on the influence of this relationship on the audience concentrating on the accounts where outlaws are attributed to something to covet. In the analyse of this serie we are going to concentrate on narration and make discourse analyse in order to show kinds of representations of state authority and oppositions. m