Türkiye'de finansal gelişmenin ekonomik büyümedeki rolü
The role of financial development on economic growth in Turkey
- Tez No: 146631
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Finansal gelişme ekonomik büyümeyi hızlandırır mı? Eğer finansal gelişme ekonomik büyümeyi hızlandırıyorsa, finansal sistemi geliştirecek politikaları ve bu politikaların ekonomik büyümeyi nasıl etkileyeceğini bilmek büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma finansal gelişme ve ekonomik büyüme ilişkisini Türkiye'yi baz alarak incelemiştir. Birinci bölümde, finansal sistem ve yapıyı oluşturan finansal aracılar ve finansal araçlar tanıtılmıştır. İkinci bölümde, finansal gelişme ve göstergeleri incelenmiş, ayrıca finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi inceleyen teorik ve ampirik çalışmalar anlatılmıştır. Üçüncü ve son bölümde, Türkiye'nin finansal sistemi ve finansal gelişme göstergeleri 1987-2003 dönemi için makro ekonomik göstergelerle birlikte incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, 1987-2003 yılları arasında finansal sistemin bir takım aksaklıklara rağmen geliştiği gözlenmiştir. Finansal sistemin gelişmesinin daha çok döviz mevduatları artışı ve kamu kağıtları stoğundaki artış yoluyla olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra yine aynı dönemi kapsayan istatistiki çalışmamızda özel sektöre verilen bankacılık kredisi ile borsa hacmini kapsayan finansal gelişme oranının reel büyüme oranıyla, milli gelirin reel büyüme oranının aynı yönde hareket ettiği ve aralarında pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. m
Özet (Çeviri)
Does financial development cause faster economic growth? If it does then it is important to know the policies that improve financial system and also the effect of the financial development policies on growth. In this study, the relation between financial development and economic growth has been analysed for Turkey. In the first chapter, the financial system and its components like financial institutions and financial instruments have been described. In the second chapter financial development and its indicators have been analysed. Also in this chapter the empirical and theoretical studies about the relation between economic growth and financial development have been explained. In the third and final chapter Turkey's financial system and its financial development indicators and also its macro economic indicators have been analysed for the period 1987-2003. It can be said under the lights of this study even there are shortcomings in the financial intermediation process, Turkey's financial system developed for the period 1987- 2003. This financial development occured by means of increase in foreign exghange accounts and government bonds. Additionally in our statistical analysis for the same period we found that financial development indicator's (private credit plus values of share traded) real growth rate is positively related with GDP growth rate and they act parallel in the same period. IV