Haberleşme sürecinde basın ile kurumlar arasındaki ilişkinin halkla ilişkiler yönünden incelenmesi: AB örneği
Analyse of relations between press and instiutions in communication process from the point of view of PR and a case study: EU
  1. Tez No: 146652
  2. Yazar: SERGÜN KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDEMİR OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
öz Basının, hem yeterli ve doğru hem de çok sesli bir yapılanma içinde olması, toplumsal sorumluluğunun gereğidir. Haber içeriklerine ilişkin olarak kurumlarla sağlanacak iletişimin planlanması, basma ve dolayısıyla okuyuculara gerekli bilginin sağlanmasında temel bir adımdır. Halkla ilişkilerin basın ve kurumlar tarafından bilinçli olarak kullanılması, aralarındaki iletişimin verimliliğe dönüşmesine neden olacaktır. Son aşamada okuyucu bu iletişimden doğan bilgi paylaşımından, olayları, durumları nesnel olarak değerlendirebilme olanağına kavuşacaktır. Bu çalışmada basının, Avrupa Birliği sürecine yönelik haber içerikleri ve kuramlarla ilişkileri incelenmiştir. İncelenen içeriklerin ve kuramların iletişim boyutu, halkla ilişkiler alanından bir bakışla çözümlenmiştir. Hürriyet, Sabah, Posta, Milliyet ve Zaman gazetelerinde Avrupa Birliği sürecine ilişkin olarak yer alan bütün haberler içerik çözümlemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Toplam 1170 haber ve bu haberler kapsamındaki 3764 içerik, okuyuculara, sürece ilişkin gerekli bilgiyi sağlama yeteneklerine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Being in a true, sufficient and polyphonic structure of press is the need of social responsibility. Due to the news' contents, planning the communication that will be provided institutions with is the first step to provide necessary information to press as well as readers. Using of PR consciously by the press and institutions will cause the communication to be transformed into productivity. At the last stage reader will be able to evaluate the positions and events objectively with the help of sharing information. In this study the news contents of press regarding to the process of European Union and the relations with institutions have been analysed. The communication dimension of institutions and searched content has been analysed from the point of view of PR. All the news in Hürriyet, Sabah, Posta, Milliyet and Zaman newspapers related to the European Union process has been analysed with the content analyses method. Totally 1170 news and including 3764 contents have been assessed for the purpose of providing the necessary information to readers. in