Attitudes of Turkish pre-service English language teachers towards other cultures in intercultural communication context
Kültürlerarası iletişim bağlamında Türk İngiliz öğretmen adaylarının diğer kültürlere yaklaşımları
- Tez No: 146653
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Evrensel ile yerelin, farklılıkla birörnekliliğin eklemlenerek oluşturduğu yeni dünya düzeninde, İngilizce anadilleri birbirinden farklı olan konuşucular arasında en yaygın kullanılan iletişim aracı olarak küresel bir nitelik kazanmıştır. Kültürlerarası iletişim dili olarak İngilizce hiç kuşkusuz yabancı dil olarak İngilizce öğretimini diğer yabancı dil öğretim süreçlerinden farklı bir konuma getirmiştir. Yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde şimdiye kadar İngilizce anadil konuşucusunun normları temel alınarak tanımlanan 'yetkin iletişimci' çok kültürlülük ve çok dillilik çerçevesinde yeniden tanımlanmalıdır. Bu çalışmanın kuramsal bölümünde 21. yüzyıl yetkin iletişimcisinin yeniden tanımlanma gerekliliği doğrultusunda kültürlerarası iletişimin yabancı dil olarak İngilizce öğretimine ve amaçlarına etkileri ele alınmış ve bu bağlamda kültürlerarası bildirişimsel edinç ve kültürlerarası edinç kavramları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın uygulama bölümünde yetkin iletişimcileri yetiştirecek olan Türk İngilizce öğretmen adaylarının farklı kültürlere yaklaşımları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the New World order which comes into existence with the articulation of universal and local, otherness and homogenisation English as a medium of communication between speakers of different languages has attained a global status. ELT has gained a different status than teaching other foreign languages due to its being an intercultural communication language. The competent communicator who has been defined with native speaker norms so far in the field of EFLT should be revisited with regard to plurilingualism and piuriculturalism. In line with the need of redefining the competent communicator of the 21st century with respect to the effects of intercultural communication on EFLT and its aims, intercultural communicative competence, intercultural competence are some basic phenomena analysed in the theoretical part of this study. In the empirical part of the study, the attitudes of Turkish pre-service English language teachers towards other cultures are searched. in