Stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamalarının çalışanların performanslarıyla ilşkisi ve konu ile ilgili bir araştırma
The relationship between strategic human resource management applications and employee performance: A research
  1. Tez No: 146678
  2. Yazar: ÖMER BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
oz Bu yüksek lisans tezi stratejik insan kaynakları yönetimi (SİKY) uygulamaları ile çalışanların performansı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. SİKY; yatay, dikey, çevre, teknoloji, uygulama ve uluslararası olmak üzere altı boyutta incelenmiştir. Araştırmaya uluslararası boyut dahil edilmemiştir. Araştırma kısmında geri kalan boyutların ve bu boyutların meydana getirdiği SİKY'nin; çalışanların performansının yanında, işletme performansı ve işgücü dönüşüm oram ile olan ilişkileri de bulunmaya çalışılmıştır. Çalışma sonunda işletmelerde SİKY'nin gelişmişlik seviyesinin; çalışanların performansı ile arasında pozitif bir ilişki saptanırken işletme performansı ile arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. Ayrıca işgücü dönüşüm oram ile SİKY negatif bir ilişki içindedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims to investigate the relationship between the Strategic Human Resource Management (SHRM) applications and employee performance. SHRM is studied in its six dimensions including horizontal, vertical, environmental, technological, practical and international dimensions. International dimension is not considered in the research. In the research section, statistical analyses have been conducted to determine the relations between the SHRM's six dimensions that are mentioned above and employee performance. In the research, the relationship between SHRM's dimensions, and corporate performance, employee turnover rate as well as employee performance is investigated. The results of this particular research suggest that there exists a positive correlation between the employee performance and the comprehensiveness of SHRM applications used in the companies studied. However, the results showed that there is no significant relationship between SHRM applications and corporate performance, whereas negative correlation has been found with employee turnover rate. m