Kurumsal imaj, kurumsal itibar ve otomobil üreticilerinin müşterilerce algılanan imajlarına yönelik bir araştırma
Corporate image, corporate reputation and a study about how automobile producers are perceived by their costomers
  1. Tez No: 146677
  2. Yazar: ÇEŞMİNAZ DİDEM BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
oz Günümüz rekabet koşullarında, teknoloji ve iletişim alanlarındaki hızlı değişime paralel olarak, işletmeler amaçlarına ulaşabilmek için rakiplerinden farklılaşmaya çalışmaktadırlar, İşletmelerin bu farklılaşma çabasında iki önemli faktör kurumsal itibar ve kurumsal imaj kavramlarıdır Kurumsal itibar ve kurumsal imaj kavramlarının işletmeler için önemim ve bu iki kavramın paydaşlar gözünde nasıl şekillendiğini araştıran çalışmamızın ilk bölümünde, kurumsal itibar ve imaj kavramları tanımlanmış, değişik paydaş grupları tarafından nasıl algılandığı araştırılmış ve işletmeye sağladığı faydalar üzerinde durulmuştur. Sonraki bölümde, kurumsal itibarın işletmeler tarafından nasıl yönetileceği ve bu iki kavramın işletmeye kazandırdığı itibar sermayesi üzerinde durulmuş, dünyada ve Türkiye'de kurumsal itibarı ölçmeye yönelik itibar ölçüm indeksleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise otomotiv sektöründe yerli ve yabancı işletmelerin kurumsal itibarlarının müşteriler gözünde nasıl algılandığı ve ne gibi farklılıklar arz ettiğinin tespiti amacıyla bir araştırma gerçekleştirilmiştir. 111 DÜZELTME
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the recently competition contitions, being with parelel to the fast variation on the field of technology and communication; enterprises try to become different from their rivals to achieve to self purposes. Institutional esteem and Institutial image are the two important factor for the effort of enterprises to become different. In the first part of our study, which investigates the importance of concept of institutional esteem and Institutional esteem and insttitutional image for the enterprises and the sort of illustration on partners wiev, the concept of institutional esteem and institutional image are described, it is investigated how to be perceived by the different partner groups and the utilities to investigate are dwelled opon. On the next part, it is dwelled upon how to administer the institutional esteem by the investigates and the influential prostitute of investigates gained by these two cencepts, it is informed about the measurement indexes devoted to measure the institutional esteem on Turkey and the world. On the third part of the study, a research is realized to determine the difference and how being perceived the institutional esteem of local and foreign investigates by the customers on automotive sector. Ill DÜZELTME