Bahçesaray'daki Hansaray'ın yerleşim düzeni ve mimarisi (2 cilt)
Settlement structure and architecture of the Hansaray palace at Bahçesaray
- Tez No: 146688
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHA TANMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Bu çalışmada Kırım hanlarının başkent Bahçesaray'daki sarayları ilk defa kapsamlı bir şekilde incelendi.“Hansaray”veya“Bahçesaray”adı altoda bilinen saray küliyesinin yerleşim düzeni ve mekân anlayışının yanı sıra saraydaki bütün mekânların mimari özellikleri ve süslemeleri ortaya konuldu. Hansaray hakkında geniş bir kaynak taraması yapıldı ve yapı yerinde detaylı olarak incelendi. Sarayın bütün kitabeleri okunup tezde her birine yer verildi. Sarayın yüzyıllar içinde geçirdiği değişiklikler belgelenmeye çalışıldı. Hansaray'ın kavramsal düzeninin daha iyi anlaşılması için devlet ve saray teşkilâtına ilişkin bilgiler sunuldu. Hansaray'ın yanı sıra Kırım hanları tarafından kullanılan diğer saraylara da yer verildi. Hansaray'ın yerleşim düzeni bir taraftan Türk-Moğol geleneği, diğer taraftan da İslâm ve bilhassa Osmanlı saray geleneği ile karşılaştırılarak incelendi. Hansaray'ın mekânlarının mimari düzeni ve süslemesi ise, hem Osmanlı konut mimarisi ile hem de Balkanlar'daki geleneklerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
This dissertation is the first detailed work on the palace of the Khans of Crimea, known as“Hansaray”or“Bahçesaray”in the capital of the Crimean Khanate, Bahçesaray. As a result of extensive field work and a exhaustive research on literature, we are able to present the persisting parts of the palace with its architecture, decoration and all of its inscriptions. Our research consists basically on two different approaches. In the first approach, we examined the conceptual system of the layout/settlement of the palace. We examined the palace in comparing it to a long palatine tradition that is on one hand Turk-Mongolian, and on the other hand Islamic and more specifically, Ottoman. In the second approach, we situated the architecture and decoration of the palace and of each single room in relation to its geographical environment. We can see influences of the Balkans and especially of Ottoman domestic architecture. Our research also included palaces inhabited before or beside Hansaray. For a deeper understanding of the palace, we also did some research in state and palace organisation and in the palatine tradition of the Crimean Khanate. Ill