Küreselleşen dünyada Avrupa Birliği ve Türkiye'nin yeni güvenlik ihtiyacı ve savunma sanayii konsepti
European Union (EU)'s and Turkey's new security needs and their concept and defense industry in globalizing world
- Tez No: 146699
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Economics, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Özellikle 1990 yılından itibaren dünyada meydana gelen olayları açıklamak için küreselleşme kavramı kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada,“küreselleşme”ile“güvenlik”arasındaki ilişkiyi ortaya konulmuş ve bu kapsamda, Avrupa Birliği ve Türkiye'nin savunma sanayii anlayışlarının nasıl değiştiği incelenmiştir. Çalışmanın hipotezi, küreselleşmenin ülkelerin güvenlik ihtiyaçlarını etkilediği ve bu nedenle savunma sanayii anlayışının değiştiği yargısıdır. Bu hipotezi desteklemek için, küreselleşmenin güvenlik anlayışını değiştiren iki ana özelliği üzerinde yoğunlaşılmıştır. Bunlar, küreselleşmenin“homojenleştirme”ve“heterojenleştirme”özellikleridir. Küreselleşme bu özelliği ile toplumların“Batı”ve“Öteki”olarak ayrılmasına neden olmaktadır. Böylece, birbirinden ayrılan toplumlar, sürekli olarak karşı tarafın kendilerine tehdit oluşturduğunu düşünerek güvenlik önlemlerini artırmaya çalışmaktadır. Güçlü ülkeler veya Batı için ekonomi - politik çıkarlarını koruyamamak tehdit anlamına gelirken, geri kalmış veya“Öteki”ler için ise tehdit, küreselleşen dünyada kendilerinin bir aktör olarak görülmemesidir.“Batı”ve“Öteki”lerin bu güvenlik endişeleri, onları en etkili ve kolay yöntem olan silahlanmaya yöneltmektedir. Bu nedenle, gelişmiş Batı'lı ülkeler dışında savunma harcamalarında ciddi oranda azalma olmamaktadır. Ancak, yeni yöntemler geliştiren Batı'lı ülkelerin savunma sanayilerini güçlendirmekte oldukları görülmektedir. Bu kapsamda, AB üyesi ülkeler savunma sanayilerini yeniden yapılandırmak için ortak üretim yöntemlerine yönelmekte ve ortak tedarik kuruluşları oluşturmaktadır. Bu anlayış çerçevesinde Türkiye ile AB ortak projeler başlatmıştır. Sonuç olarak, güvenlik ihtiyacı küreselleşme süreciyle birlikte artmakta ve buna paralel olarak savunma sanayiinde dönüşümler yaşanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Especially with the beginning of 1990, the concept of globalization is used to explain the happenings in the world. In this work, the relationship between the globalization and security is being revealed and within this scope; how EU's and Turkey's defense industry understanding has been changed. Our study about defense industryjfocused on Turkey and European Union (EU).We advocate that the globalization h ad affected states' security needs and because of this, the understanding of defense industry has been changed. In order to support this hypothesis, we focused on the two main features of globalization that altered the security understanding. These are globalization's features of homogenize andheterogenize. This feature of globalization leads to separation of societies as 'West' and 'Other'. Thus, the separated societies think that the other society is menacing him and try to increase their security measures. Although for powerful countries or 'West', to not be able to protect their political economy is perceived as a threat, it is not to be seen as an actor in a globalized world which is perceived as a threat for underdeveloped countries or 'others'. These kinds of anxieties of 'West' and 'Others' guide them to use arm since it is the most affective and the simplest method. Because of this, there is no significant decrease in the rate of defense costs. Contrary to this, USA and EU are developed new ways to enforce their defense industry. The member states of EU is tend to joint production methods in order to enforce their defense industry and within this scope, j oint venture foundations are being formed. Related with this notion, Turkey and EU have started joint projects. To conclude, the need for security is on the increase with the process of globalization and parallel to this innovations are being experienced in defense industry. II