Cebri İcra Hukukunda pazarlık suretiyle satış
Bargaining sale under the code of execution and banktrupcy
  1. Tez No: 146700
  2. Yazar: SEDA ÖZMUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ALANGOYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 542
Özet
oz Bu çalışmanın konusunu, İcra ve İflas Kanunumuzun sistematiği içerisinde yer alan ve takip hukukuna ilişkin bir paraya çevirme usulü olarak öngörülmüş bulunan pazarlık suretiyle satış kurumunun incelenmesi oluşturmaktadır. Cebri icra hukukunda pazarlık suretiyle satış usulüne kanunun sadece belirli hükümlerinde yer verilmiş olması nedeniyle, nadiren uygulama alanı bulduğu ve bundan dolayı da paraya çevirme muamelesini yerine getiren cebri icra organları tarafından da pratik alanda tatbik edilmesinden mümkün olduğunca kaçınıldığı görülmektedir.Dolayısıyla bu durum sonuç olarak, takip hukuku alanında bu satış usulünün çoğunlukla geri planda kalmasına sebebiyet vermiştir. Bu çalışmanın esas amacı da, pazarlık suretiyle satış kurumunu mümkün olduğu kadar tüm yönleriyle incelemeye çalışmak, bu müessese ile ilgili sorunların neler olduğunu ortaya koymak ve bu paraya çevirme usulünün kendisinden beklenilen amacı yerine getirebilmesi için, karanlıkta kalan noktalan aydınlatarak somut çözümlere ulaşmaktır. Bu amaçla, pazarlık suretiyle satış kurumu, cüzi icra alanında haciz ve rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takip de, külli icra da ise, iflas ve malvarlığının terki suretiyle konkordato da kapsamlı bir şekilde incelemeye konu edilecektir.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation is that examination of selling of executed goods by bargaining under the code of execution and banktrupcy law. In execution and banktrupcy law selling of executed good by bargaining prosedüre has been outlined in some provisions. Due to the fact that this prosedüre is not applied so often in legal practice therefore, this provisions has not been improved. The purpose of this dissertation is that the examine and explore from all aspect of selling of executed goods by bargaining prosedüre in execution and banktrupcy lawand to find out what sort of problems may arise and to find out necessary solitions in order to obtain maximum benefits from this provisions. For the sake of this purpose, selling of executed goods by bargaining prosedüre will be detailed examined for both partial execution law and bantrupcy law aspects.