NATO ve uluslararası lojistik destek çerçevesinde çok uluslu müşterek lojistik merkezlerinin ulaştırma faaliyetleri (Kfor ve sfor uygulamalarının karşılatırmalı analizi)
In The frame of NATO and international logistics support, movement transportation activities in the multional joint logistics support centers (comperative analyze ok kfor and sfor operations)
- Tez No: 130053
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Uluslararası bir güvenlik kuruluşu olan NATO, Sovyetler Birliği'nde meydana gelen değişmelerin ardından güvenlik sistematiğine bakış açısını değiştirerek NATO'nun uluslararası lojistik faaliyetlere müşterek katılımı yolunu iyice genişletmiştir. Daha önce NATO bünyesindeki ülkeler bir operasyona katıldıklarında lojistik icra yetenek ve beklentileri sadece kendi ülkesel beklentileri ile sınırlı idi. Ancak son yıllarda dünya üzerinde büyüyüp hızla gelişmekte olan globalleşme NATO üzerinde de doğal ve olağan etkisini gösterdi. Böylece artık NATO Faaliyetlerine katılmakta olan uluslar, uluslararası lojistik kavramına başlangıç planlamalarından itibaren otomasyon sistemlerininde desteğini kullanarak katılmaya başladılar. 3 Haziran 2003 tarihinde İspanya'nın Madrid şehrinde yapılmış olan toplantı NATO'nun geleceği hakkında önemli kararların alındığı bir toplantı olmuştur. Söz konusu toplantı ulusların uluslararası lojistik yaklaşımlara daha küresel roller verme kararlılığına yeni bir ivme olacaktır. Ulaştırma lojistik faaliyet sahasının her zaman lideri olmuş ancak küreselleşme ile etkinliği bir kat daha artmış bir fiziksel dağıtım alt elemanıdır. Önemi her geçen gün artan ulaştırma ileriki yıllarda NATO bünyesinde en gelişmiş ve uluslararası, sivil ve askeri bağlantısı en yüksek otomasyon sistemlerine sahip olacaktır. SFOR ve ardından gelen KFOR operasyonları NATO'nun küresel yöntem izleyerek icra ettiği en kapsamlı operasyonlardır diyebiliriz. Artık NATO lojistikçileri yalnız kendi ülkelerinin imkanları ile değil NATO'nun ortak imkanları ile hareket edebilme alt yapısına sahiptirler, ihtiyaç duyulan, bu küresel yaklaşımın lojistik kültürünü oluşturmaktır. KFOR operasyonuna 19'u NATO üyesi 39 ülke, SFOR operasyonuna 18'i NATO üyesi 33 ülke katılmıştır. Ciddi rakamların telaffuz edildiği bu büyük lojistik çalışmada Balkanlar bölgesinde 40 ülkeden 68000 asker bulunmuş ve sorumluluk bölgelerine uluslar arası lojistik destek sağlamışlardır. İşte bu iki operasyon ve bu operasyonların uluslararası lojistik açısından incelenmesi oluşturulmaya çalışılan bu lojistik kültürün kilometre taşlan olması açısından önemlidir. Ayrıca, bu operasyonlar ve bünyelerine yeni soktukları çokuluslu müşterek lojistik merkezleri (MJLC) lojistik yaklaşımlarda ulusaldan uluslararası olmaya giden yolda sivil uluslararası işletmecilik yaklaşımlarının askeri prototipleridir, kaldı ki BM ve NATO bünyesindeki sivil birimlerin çalışma usûl ve şekilleri uluslarası işletmecilik uygulamalarıdır. Konu küreselleşen dünya düzeninin anlaşılması ve otomasyon sistemlerinin buna yapacağı katkının belirlenmesi açısından büyük bir önem taşıdığından dolayı incelememizin konusunu oluşturmuştur. Ayrıca unutulmamalıdır ki; Balkanlar Türkiye'yi Avrupa'ya bağlayan tek bağlantı halkasıdır. Bu durumda hem sivil hem de askeri kesimler açısından Balkanlar' da gerçekleşen lojistik ve ticaret dahil (hatta denilebilir ki en önemli iki halka budur) her türlü faaliyet dikkatle değerlendirilip incelenmelidir..ie-üSSu**
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NATO, which is an international security organisation, has changed its global security system perspective following the alterations in the former Soviet Union, vastly increasing its joint participation in international logistics activities. Previously, when NATO members participated in an operation, their logistics capabilities and expectations were limited to their national means. However, rapidly increasing globalisation in the recent years has naturally had certain implications on NATO, as well. As such, the nations participating NATO activities started receiving the support of automation systems as soon as they were introduced the international logistic planning concept. Significant decisions concerning NATO's future will be taken at the meeting to be held in Madrid, Spain on 3 June 2003. This meeting is regarded as a potential to increase the acceleration of nations' decisions to assign new and more important roles to international approaches. Transportation is a physical distribution component which has always been in the lead of logistics activities and its efficiency has doubled with the increasing globalisation. With its importance increasing day by day, it will possess in the future the most advance international automation systems with highest level of civilian and military links. It can be said that the operations SFOR and KFOR were major NATO operations conducted by a global approach. The NATO logistic organisations have eventually acquired the capability to take action by employing not only their nations' means but also NATO means. The concept of global approach has started to develop. 39 nations (19 of them NATO members) participated the operations KFOR and 33 nations participated SFOR (18 NATO members). 68,000 military personnel from 40 nations have deployed to the Balkans and received logistic support during this immense logistic effort where enormous figures have been pronounced. These two operations and their study from logistic perspective will have very significant implications on forming the milestones of this culture being developed. Also, the Multinational Joint Logistics Centres recently formed and employed during these operations are the military prototypes of the international civilian business approaches becoming increasingly international rather than national. Furthermore, working methods and conduct of the civilian component of the UN and NATO are international business practices. This subject was selected due to its significant implications on understanding the global order and establishing the contribution to be provided by automations systems therefor. It should also be kept in mind that the Balkans are the sole linkage connecting Turkey to Europe. As such, each and every activity relating to logistics and commerce (it may as well be said that this is the most important link) realised in the Balkans must be carefully examined and assessed, as far as both the civilian and the military sides are concerned.