Avrupa Birliği ve Türkiye'de sivil toplum kuruluşları ve lobicilik faaliyetleri
Non-governmental organizations and lobying facilities in European Union and Turkey
- Tez No: 146710
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR MERCÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve bu kuruluşların Avrupa Birliği'ndeki (AB) konumlan temel konu olarak alınarak irdelenmektedir. Ayrıca, söz konusu kuruluşların lobicilik faaliyetlerine de değinilmektedir. Bu bağlamda, STK'ların Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine hazırlık sürecinde üzerlerine düşen görevler konusu değerlendirilmektedir. İlk bölümde, Sivil Toplum ve STK nedir, tarihi gelişim süreci ve devlet ilişkileri incelenmektedir. İkinci bölümde, STK'ların Türkiye'deki tarihi ve hukuksal gelişim süreci, üçüncü bölümde yaygın STK'lardan demekler ve vakıflara, STK'ların yurtdışı ilişkilerine değinilmektedir. Dördüncü bölümde AB 'deki STK' lar ve Türkiye ile karşılaştırılması üzerinde durulmaktadır. Son bölümde STK ve lobicilik faaliyetlerinin genel bir değerlendirilmesine yer verilerek çalışma sonlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
At present study emphasis has been given to Non Governmental Organizations (NGO) as well as lobbying activities done by the same in order to have a glance over their standing in the European Union (EU). We shall give a touch over tasks undertaken by such entities during preparation term of Turkey for membership to European Union within the context, as well. In the first section we look into what are Civilian Community and NGO going further into historical development terms and state relations. In the second section we look into terms of historical and juridical development, where the third section concentrates on common NGOs in Turkey which are associations and foundations. This chapter also emphasizes NGOs foreign corresponding relations. In the forth section concentrates on comparison of NGOs of Europe and Turkey. In the final section we make an evaluation in general sense of NGOs and lobbying activities. in