İdari yargılama usulü ile bütünleştirilmiş olarak yönetsel yöntem yasası
Administrative procedure act connected with administrative judiary act
- Tez No: 146709
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
idari Usul, idari işlemlerin hukuka uygun tesisi amacına yöneliktir. İdari usul sürecinde en önemli husus ilgililerin sürece katılımının teminidir. Katılım ile yargısal usule benzer bir takım haklar tanınarak ilgililerin işlem hakkındaki görüş ve düşüncelerini açıklamaları amaçlanır. Böylelikle, idarenin ilgilinin görüşünü dikkate alarak kamu yararına yönelik işlem tesis edeceği düşünülür. Öte yandan, işleme ait bilgi ve belgelerin de eksiksiz olması sağlanır. Bu husus, işlemin yargı konusu yapılması halinde işlem dosyasının eksiksiz olması nedeniyle yargının iş yükünü hafifletecek, işlem hakkında kısa sürede karar verilmesi sağlanacaktır. Kısa sürede karar verilmesi halinde vatandaşların yargıya olan inancı artacaktır. İdari usul, katılımcı demokrasinin gerçekleştirilmesi için çok önemli bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the Administrative Procedure is construction of the administrative acts proper to the laws. In the course of the administrative procedure; the most important point is to assure the participation of interested parties to the procedure. The participation of the interested parties and acknowledgement of the similar rights as judiciary procedure to them serve to the aim of giving them the chance of explaining their sentiments and opinions. In this manner, the administrative instruments can construct the acts directed to the public interest by taking the opinions and sentiments of the interested parties into account. Furthermore, the completeness of the data and documents shall be also provided. In case of any judicial procedure; this matter will ease the works of the jurisdiction because of existence the completed act file and cause to the decision in a shorter time period about the conflict. The public believe to the jurisdiction will increase with deciding in the conflicts in a shorter and quicker timepiece. The Administrative Procedure comes up as an important and considerable instrument for the realisation of participant democracy. m