Eğitim kurumlarında toplam kalite yönetimine yaratıcı yaklaşım ve iletişimin bu yaratım sürecine etkisi (Mükemmellik modeli'nin yaratıcılık ve iletişim boyutunda değerlendirilmesi)
A creative approach for total quality management in educational organizations and effects of communication on such creativity process (An assesment of perfection model in terms of creativty and communication)
- Tez No: 146723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu bir öneri çalışmasıdır. Çalışmanın temel amacı; kalitenin her zaman güncelliğini koruyan bir kavram olduğu düşüncesinden yola çıkarak, kaliteli toplum hedefine ulaşma sürecinde, bireylerde temel eğitimden başlayarak kalite bilincini ve farkındalığını geliştirmek ve Toplam Kalite'yi işlevsel bir yapı olarak özümsemenin yollarım keşfetmektir. Daha iyiye ulaşma yolunda sürekli değişim ve gelişim yaratıcı bakış açısıyla gerçekleşebilir. Bu temelden hareketle Toplam Kalite Yönetimi (TKY) yaratıcı bir yaklaşımla ele alınmış, yaratıcılığın T.K.Y.'nin uygulanışındaki önemine dikkat çekilmek istenmiştir. Aynı zamanda dış dünyayla en önemli bağımız olan iletişim kavramının; TKY' de yeni değer yaratma bilincine olan katkısı irdelenmiştir. TKY'yi oluşturan ana unsurlar ve mükemmellik kriterleri;“yaratıcılık ve, iletişimin bu yaratım sürecine etkisi”bağlamında ele alınmıştır. Bir eğitim kurumunun mükemmellik ölçeği üzerindeki konumunun belirlenmesi amacıyla 'mükemmelliği ölçme' uygulaması yapılmıştır. Yapılan çalışmada bilginin paylaşıldığı eğitim kurumlarında; Toplam Kalite Yönetimi'ni anlama ve gerçekleştirmede bireylerdeki yaratıcılık potansiyelinin ortaya çıkarılmasının olumlu kalkılan olacağına dikkat çekilmektedir. İletişim unsurunun; Toplam Kalite Yönetimi'nin uygulanmasında yeni değer yaratma ve geliştirme bilincine pozitif yönde katkı sağlayacağı görüşü desteklenmekte ve paylaşılmaktadır. Beklentim bu çalışmanın Türk Eğitim Sisteminin iyileştirilmesine katkı sağlamasıdır. m
Özet (Çeviri)
This is a proposal study. The fundamental objective of the study is to improve quality understanding and awareness in individuals beginning from basic training and discover the means to assimilate Total Quality as a functional structure in the process of attaining the goal of a quality society setting out from the idea that quality is a concept maintaining its currency at all times. Continuous change and development on the path, to reach the better may be realized through a creative perspective. From this fundamental thinking, Total Quality Management (TQM) has been handled in a creative manner and an attempt as made to attract attention on the significance of creativity in the implementation of T.Q.M. The contribution of the concept of communication to the new value adding awareness in T.Q.M. has also been probed into. Main elements and perfection criteria forming T.Q.M. have been addressed in the sense of“creativity and the influence of communication on this creation process”. Application has been made to“measure perfection”for the purpose of determination of the status of an educational institution on the perfection scale. The study conducted attracts the attention to the fact that revealing the creativity potential of individuals in understanding and realizing Total Quality Management would contribute positively in educational institutions where information is being shared. The opinion that the communication element would contribute positively to the awareness of creating and developing new value in Total Quality Management has been supported and shared. I hope that this study will contribute to the improvement of the Turkish Education System. iv