Kriz teorileri çerçevesinde 2001 Türkiye finansal krizi: Krizin finans sektörünün verimliliğine ve etkinliğine etkileri
The 2001 financial crisis of Turkey in the framework of crisis theories: Effects of the crisis on the productivity and efficiency of financial sector
  1. Tez No: 146753
  2. Yazar: EYUP BASTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
1980 yılı sonrasında Gelişmekte Olan Ülkelerde karşılaşılan makroekonomik sorunların başında finansal krizler gelmektedir. 1990'lı yıllarda da, Meksika Krizi ve Asya Krizi olmak üzere, dünyada iki önemli fınansal kriz dalgası yaşanmıştır. Asya Krizi beklenmedik şekilde bölge dışına da yayılmış ve Rusya, Brezilya ve Arjantin de finansal krize girmişlerdir. Türkiye de Güneydoğu Asya kökenli global gelişmelerden olumsuz yönde etkilenmiştir. Bu nedenle, 2000 yılı başında Türkiye'de IMF destekli bir istikrar programı başlatılmıştır. Fakat, kökleşmiş makroekonomik sorunlarla birlikte, istikrar programının dayandığı yarı sabit kur politikasının yol açtığı problemler 2001 yılı başlarında Türkiye'nin fınansal krize girmesine yol açmıştır. Tez kapsamında 2001 Finansal Krizi'nin Türkiye bankacılık sektörü ve banka dışı finans sektörünün verimliliğine ve etkinliğine etkileri araştırılmıştır. Analiz sonucunda, her iki sektörün de, verimlilik ve etkinlik açısından, 2001 Finansal Krizi'nden olumsuz yönde etkilendikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial crises are among the most important macroeconomic problems that are encountered in developing countries after 1980. In 1990s two important financial crisis waves, namely Mexican Crisis and Asian Crisis, were in effect in the world. Asian Crisis unexpectedly spilled over out of the Asian region and subsequently Russia, Brazil and Argentina also entered into crises. Turkey was also negatively affected from Southeast Asia originated global economic conjuncture. Therefore, a stabilization program was initiated in Turkey with the close collaboration of IMF at the beginning of 2000. However, Turkey's deep macroeconomic problems and other weaknesses, caused by exchange rate peg, prevented the program's success and Turkey was hit by a financial crisis at the beginning of 2001. In the framework of this thesis study, the effects of 2001 Financial Crisis to productivity and efficiency of Turkish banking sector and non-bank financial sector were investigated as well. Analysis showed that 2001 Financial Crises negatively affected Turkish banking sector's and non-bank financial sector's productivity and efficiency.