Sendikal örgütlenme bunalımı ve Türkiye'deki durumu
Crisis in trade union organization/Turkey
  1. Tez No: 146754
  2. Yazar: BETÜL URHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KUTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
oz Bu çalışmada sendika üye sayısı gerileyen gelişmiş ülkelerde ve Türkiye'de sendikaların örgütlenme sorunları ve bu sorunlara yönelik tepkileri irdelenmiştir. Sendikaların yeni üye kazanma ve mevcut üyelerini korumaya yönelik örgütlenme faaliyetleri, ekonomik yapı, işgücü piyasasının özellikleri, işverenlerin tutumu ve işçilerin sendikaları nasıl algıladıkları gibi bir çok dışsal koşul taralından önemli ölçüde etkilenir. Ancak sendikaların, örgütlenme çabalarının düzeyi, merkezileşme ve rasyonelleşme derecesi, üyelerin sendikal faaliyetlere aktif katılım düzeyi, örgütlenme taktik ve stratejileri gibi örgütsel özelliklerinin de örgütlenme faaliyetlerinin başarısını etkileyen önemli faktörler olduğu sonucuna varılmıştır. Türkiye'deki sendikaların, ülkenin kendine özgü yapısal sorunlarından ve sendikacılık geleneğinden kaynaklanan örgütlenme sorunları ve özellikleri ayrıca ele alınmıştır. Ayrıca tez kapsamında, özel kesimde istihdam edilen işçilerin sendikalara yönelik tutum ve davranışları anket yöntemi kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the problems of the trade unions and responses the such problems within the developed countries and Turkey where union membership has declined. Trade union organization activities are effected by such factors as economic structure, the characteristics of labor markets and etc. Besides, the level of unionization efforts, centralization and rationalization, organizing tactics and strategies and participation to union activities are the other factors effective within this scope. Moreover, the problems those resulted from the unique structural troubles and tradition are also included in this study with respect to address the problems of Turkish trade unions. Furthermore, a survey method was used to analyze workers' attitudes towards unions in various sectors. m