Girne-Lefkoşa hattının batısında kalan sahadaki hatalı arazi kullanımının neden olduğu jeomorfolojik problemler
The geomorphological problems caused by the improrer landuse in the area to the west of Kyrenia-Nicosia line
  1. Tez No: 146780
  2. Yazar: SİBEL KUTOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Dünyada hızlı nüfus artışı ile birlikte insanların doğal ortam üzerinde yapılaşmaya gitmesi de artmaktadır. Gerek doğal ortamda yapılaşmaya uygun alanların azalması gerekse insanların doğru arazi kullanımının önemi hakkında bilinçli olmamalarına paralel olarak yerleşmeye uygun olmayan yerlerde yapılaşmaya gidilmektedir. Bu bağlamda, hatalı arazi kullanımları insanların can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu çalışmada, inceleme alanı olarak seçilen Girne-Lefkoşa hattı batısının fiziki coğrafya özellikleri ve insanların yaşamları ile ilgili gereksinimlerinin karşılanması sırasında gerçekleşen hatalı arazi kullanımları ve bunların neden olduğu jeomorfolojik problemler, bu problemlerin nedenleri, doğa ve insanüzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Arazi araştırmaları, arşiv incelemeleri, topografya ve jeoloji haritalarından elde edilen veriler kullanılarak, çalışma sahasında hatalı arazi kullanımından kaynaklanan kütle hareketleri ve erozyon gibi yamaç problemleri, kıyı problemleri ve seyelan, sel, taşkın ile akarsu yatak değişikliklerinin neden olduğu drenaj problemleri belirlenmiş, bu problemlere çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the contemporary world together with the intense population growth the establishment of the buildings in the natural environment has been increased. Unfortunately, both because of the inadequacy of suitable places for establishment in natural environment and the unawareness of the importance of the proper usage of field people built their buildings in the places which are not suitable for settlement. Hence, it could be said that as a result of this misuse of land the people start to have major problems concerning their property and health. In this study, the main aim is to show both the necessities of the people and the problems arise in the misuse of the land situated on the west side of the region of Kyrenia- Nicosia main road and the main reasons for these geomorphologic problems. The data for this study have been collected through field works, geologic and topographic maps and examining the records kept in the local newspapers and magazines. This data have been used in order to detect such problems as the mass movement, erosion, coastal problems.flooding and drainage problems caused by the misuse of the land and suggest solutions to these problems. u