Kasım b. Ahmed-i Koncâî'nin Fetihnâme'sinin tenkitli metni
Critical edition of Kasım b. Ahmed-i Koncâî's Fetihnâme
  1. Tez No: 146779
  2. Yazar: ZEKÂİ KARDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜZELYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
XVI. yüzyıl Osmanlı müelliflerden Kasım b. Ahmed-î Koncâî'nin Farsça yazdığı Fetihname isimli eser bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu eser, dönemin Osmanlı sosyal, kültürel ve siyâsî durumuna ışık tutması açısından önemli bir kaynak niteliğindedir. Üç bölümden oluşan bu çalışmada Kasım b. Ahmed-î Koncâî'nin yaşadığı dönemin siyâsi olayları incelendikten sonra aynı süre zarfındaki kültürel ve edebî durum hakkında bilgiler verilmiş; Kasım b. Ahmed-î Koncâî'nin şahsına ait bilgiler, eserin içinde yer alan ve kendi yaşadığı olayları konu alan hikayelerden tespit edilmiş ve Osmanlı topraklarında yazılan bu tarzdaki eserler hakkında incelemelerde bulunulmuştur. Çalışmamızın esasım teşkil eden son bölümünde ise eseri meydana getiren bâbların tanıtılmasıyla içlerinde geçen bazı önemli hikâyelerin özetleri verilerek metin dil ve imlâ özellikleri ile metin tesisinde takip edilen yolu izah edilmiş ve metin tesisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of my master's thesis is the work of a XVI. century Ottoman literaturer who wrote in persian Kasım b. Ahmed-i Koncâî titled Fetihname. This work is significant in the sense that it illuminates the XVI. Century Ottoman social, cultural and political milieux.Fetihname consist of three sections including the analysis of the political, cultural and literary events during the life time of Kasım b. Ahmed-i Koncaî. In Fetihname Koncâî, provided first hand data about his own life experiences. Hence we have acces to original biografical information about him. Works resembling Koncâî' s Fetihname such as narratives of makame, were also examined in our thesis. The core of our work, being the last section, consist of the detailed investigation of the chapters of Fetihname. It also includes the summaries of the stories in Fetihnâke. Finally, in our work, we attempted in encompassing critical edition of Fetihname including the text's linguistic and phonetic attributes. Ill