Döviz kuru rejimlerinin ekonomik etkileri: Türkiye örneği (1980-2001)
Economic effects of exchange rate regimes: The case of Turkey (1980-2001)
- Tez No: 146801
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TUNCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
öz Türkiye 1980'li yılların başından itibaren dünyada gözlenen liberal eğilimlere uygun hareket ederek reel ve finansal piyasalarıma dünyaya açılmasını aşamalı olarak sağlamıştır. Bu dönüşüm yıllarında gerek kalkınma stratejisinin değiştirilmesi gerekse kambiyo rejiminde ortaya konan değişikler neticesinde döviz kurları da dikkatle takip edilmesi gereken ekonomik büyüklerden biri haline gelmiştir. Türkiye'de uygulanan döviz kura politikaları, yapılan devalüasyonlarda temel hedef dış ticaret açıklarım elemine etmek ve paralelinde büyümeyi sağlamaktır. Bununla beraber diret kur politikaları uygulanması ile geçici iyileşmeler sağlamak yerine ekonomide güven ortamını ve istikran yeniden tesis edecek para ve maliye politikaların uygulanması, üretimde verimliğin ve çeşitliliğin yanı sıra katma değeri yüksek malların üretiminin teşvik edilmesi, üretim maliyetlerinin dünya standartlarına çekilmesi hem iç ekonomik dengeler açısından hem de dış ekonomik dengeler açısından çok daha iyi sonuçlar doğuracaktır. Çalışmada ayrıca Türkiye'nin dış ticaretinde önemli yer tutan 6 ülkeye ilişkin dış ticaret verileri kullanılarak reel döviz kuru ve dış ticaret ilişkisi ekonometrik bir çalışmaya tabi tutulmuş ve sonuçların teori ile örtüşüp örtüşmediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since Hie begining of 1980 Turkish real and financial markets had been liberated step by step by following the similer way with the other emerging countries. In this transformation process, both of development strategies and foreign exchange system had been adjusted and renewed. As a result of the process, exchange rate regime and exchange rate policies have became one of vital economic issues in context of sustainable foreign trade deficits and general economic stabilization. The main objective of Turkish exchange rate policies and devaluations is that to eleminate the foreign trade deficit and to promote economic growth as well. However, by using direct exchange rate policy to rehabilitate economic indicators causes a temporary benefit Therefore to solve the problem as fundementally depends on the following issues; to rebuild the credibility and stabilization in the economy, to encourage productivity and production of high value added goods, to minimize the production costs. In addition it could be achieved by pursuing rational and stable monetary and fiscal policies. An empirical case study has focused on the relationship between reel exchange rate and import-export that are limited by major foreign trade partners. Then the obtained outcomes have been interpreted context of the theory. ill