Gelişmekte olan ülkelerde iç finansal liberalizasyon ve Türkiye örneği
Internal financial liberalization in developing contries and case study of Turkey
  1. Tez No: 146800
  2. Yazar: HANDE ERPEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada; fînansal piyasalardaki devlet müdahalesinin kaldırılmasını savunan iç fînansal liberalizasyonun gelişmekte olan ülkelerde ortaya çıkaracağı olası sonuçlar üzerinde durulmaktadır. Diğer taraftan gelişmekte olan ülkelerde dış fînansal liberalizasyonun etkileri, ayrı bir araştırma konusu olduğundan bu tezin kapsamı dışında bırakılmıştır. Finansal liberalizasyon politikalarının gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılması açısından tezin ilk bölümünde fînansal liberalizasyon öncesinde gelişmekte olan ülkelerde uygulanmakta olan fînansal baskı politikalarına ve baskılanmış ekonominin özelliklerine de yer verilmektedir. Çalışmanın teorik çerçevesinde McKinnon ve Shaw'un finansal baskı kuramı ve bu kurama karşı geliştirilen eleştiriler üzerinde durulmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde finansal baskı politikalarının etkileri araştırıldıktan sonra son bölümde Türkiye'de uygulanan iç finansal liberalizasyon politikaları ve sonuçları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study accentuates, the internal financial liberalization which is defending the removal of government intervension on the financial markets and the possible results of developing country practices. On the other hand for the effects of external financial liberalization in developing countries are an other research base, it is excluded in this study. In the first chapter the financial repression policies and the characteristics of repressed economy are briefly analysed to investigate the facts of financial liberalization more throughly. The theorical framework of this study accentuates the financial repression theory of McKinnon and Shaw, and also its critiques. In the last chapter the financial liberalization policies applied in Turkey and their results are analysed after the effects of financial liberalization policies on developing countries are discussed. in