Hitit egemenliğinden Assur istilasına kadar yazılı belgelere göre Kargamış tarihi
The history of Carchemish from the Hittite empire to Assyrian invasion (according to written sources
  1. Tez No: 146802
  2. Yazar: HASAN PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DİNÇOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hititoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hititoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hitit Egemenliği'nden Assur istilasına kadar yazılı belgelere göre Kargamış tarihi bu çalışmanın içeriğini oluşturmaktadır. M. Ö. 14. yy'dan başlayarak yine M. Ö. 7.yy'ın başlarında sona eren kesintisiz bir tarih rekonstrüksiyonu yapılması amaçlanmıştır. Çalışmanın birincil kaynaklarını Hitit çiviyazılı belgeler, Hitit-Luvi hiyeroglif yazılı kaynaklar ve Assur çiviyazılı belgeler oluşturmaktadır. Çalışmada, bu birincil kaynaklar ve sözkonusu birincil kaynaklar üzerinde çalışmış bilim adamlarının yorumlarından yola çıkılmıştır. Böylelikle bu önemli krallığın Türkçe'de eksiksiz bir tarihi yazılmaya çalışılmıştır. Kargamış krallığı, Hitit imparatorluğu'nun siyasi varlığını ikinci binyılın geç dönemlerine kadar sürdürebilmiş olmasını sağlayan en önemli güçtü. Hitit İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra, yaklaşık 500 yıl daha Kuzey Suriye bölgesinde varlığını sürdürmüştür. Böylelikle hem Hitit kültürünün devam etmesini sağlamış hem de onu I. binyıla taşımıştır
Özet (Çeviri)
The history of the Carchemish from the Hittite Empire to Assyrian invasion, according to written documents is the main subject of this study. In this thesis, it is aimed to build a continouş historical reconstruction of this civilization in the time span from the 14th century up to the 7th century B.C. The primary sources of this study are the Hittite cuneiform tablets, Hittite-Luwian hieroglyphic documents, and the Assyrian cuneiform tablets. In this work, these primary sources and the comments of the scientists who edited this textula material are considered as the main referances. Depending on these written documents a full reconstruction history of this important kingdom is aimed at. The Kingdom of Carchemish is one of the most important factors for the continuation of the strong political existence of the Hittite Empire up the late of the IInd milenium. After the fall of the Hittite Kingdom, the Kingdom of Carchemish carried on the political and cultural existence and heritage of the Hittites for approximately 500 years in the North Syrian region.