Ekonomik entegresyonun büyümeye etkisi Avrupa Birliği
The effect of the economic integration to the growth and European Union
- Tez No: 146813
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
oz Ekonomik entegrasyon süreci, gerek geçmişte gerekse de günümüzde küreselleşme hareketlerinin bir parçası olarak ortaya çıkmaktadır. Hemen hemen her ülke ekonomik entegrasyon sürecim yaşamakta ve bunu yaşarken de yapı itibariyle farklı senaryolar ortaya çıkarmaktadır. Gelmiş geçmiş en başarılı ekonomik entegrasyon örneklerinden birisi olan Avrupa Birliği(AB) bu çalışmanın temelini oluşturmakla birlikte, bu birliğin günümüz şeklini alana kadar geçirdiği süreç ekonomik entegrasyonun da temelim ortaya koymaktadır. Ekonomik entegrasyon bilgisi ışığında bu çalışmanın ilk bölümünde teori bazlı olarak bu sürecin detayları ve işleyişi incelenmiş, diğer kısımlarda da bu sürecin AB ile olan yakın ilgisi kurulmaya çalışılmıştır. Bu bilgilerin çerçevesinde de uzun yıllardan beri AB 'ne girme girişimlerinde olup, kendi ekonomik, coğrafî ve hatta bazı siyasi benzerlikleri çerçevesinde AB 'ye üye bazı ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye'nin, bugünkü ekonomik durumu ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışmada izlenen yöntem daha çok karşılaştırma yöntemi olup, İspanya, Portekiz ve Yunanistan ekonomilerinin Türkiye ile olan benzer özellikleri incelenip, Türkiye'nin AB ile ilişkilerindeki bugünkü durum dolayısıyla gümrük birliği sürecinden bugüne kadar geçirdiği ekonomisindeki değişiklikler belirtilmeye çalışılmıştır. Yapılan bu incelemeler sonucunda Türkiye'nin AB ile olan entegrasyon sürecinin özellikle Türkiye'nin gümrük Birliği antlaşmasını imzalama tarihi olan 1995 yılından sonra daha bir derinleştiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Öyle ki bu süreçte Türkiye'nin geldiği noktanın, AB ile ilişkilerinin başlangıç noktası olan 1963 yılından bu yana yükselme trendine girdiği gözardı edilmemesi gereken önemli noktalardan biridir. in
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The process of economic integration appears to be a part of globlization efforts at both past and this time. Almost all countries have faced with economic integration process exposing structurally differentiated scenarios. The EU which has been one of the most successful examples of economic integration constitutes the basis of this study as well as the process of evolution of this union constitutes the basis for economic integration. At first chapter of this study, the details and methods of the process are theoritically examined by the help of the principles of economic integration while other chapters are concerned with the close relationship of the process with the EU. With the knowledge, the economic situation of Turkey which has been attempted to enter in EU for so long is displayed by comparing its own economic, geographical and some political similarities with some member countries. The method of the study is comperative method. In this sense, the similar features of the Spain, Portugal and Greece economies with Turkey are examined and the changes in Turkish economy from the Customs Union process to this time resulted from Turkey-EU relationship. As a consequence of these examinations it can be said that the integration process had evolved after the Customs Union Treaty was assigned in 1995. It should be considered that the conditions of Turkey have been in upward trend since 1963 which was the starting point of Turkey- EU relations. IV