Social choice theory and voting rules: A hypothetical voting case
Sosyal seçiş teorisi ve oylama kuralları: Hipotetik bir oylama Vaka'sı
  1. Tez No: 146814
  2. Yazar: AYDA RONA AYLİN ALTINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
oz Sosyal seçim teorisi, kamusal seçimler ve refah iktisadı ile birlikte gelişmiş bir alandır. Bu alanda, tezin odaklandığı konular bireylerin tercihlerini nasıl yansıtacakları, hangi oylama modellerinin kullanılması gerektiği ve bireysel tercihlerden sosyal tercihlere ulaşabilecek bir mekanizmanın oluşturulup oluşturulamayacağı sorulandır. Bireylerin fayda maksimizasyonunu sağlayan tercihlerin, sosyal fayda maksimizasyonunu sağlayan tercih ile aynı sonuca çıkıp çıkmayacağı araştırılmaktadır. Belirli koşullar ve varsayımlar altında bunun mümkün olmadığım ortaya koyan imkansızlık modelleri ve bunları kullanarak, varsayımlarım yok saymak veya zayıflatmak koşuluyla çözümler üretmeye çalışan denemelere başvurulmuştur. Bu denemelerden seçim sistemlerinde hangi tür oylamanın hangi durumlarda kullanılmasının daha uygun olabileceği incelenmiştir. Bireysel tercihlerden sosyal tercihlere ulaşabilmeyi sağlayan tam bir sistem bulunamadığından, oylama modellerinden de böyle bir sistem bulunamamaktadır. Bu sebeple, amaç, mümkün olan en iyi yönteme ulaşmak olmalıdır, ki bu da belirli kısıtlar altında basit oyçokluğu metodunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social choice theory is a field that has progressed together with the study of public choice and welfare economics. The issues that the thesis focuses on this field are the questions of how individuals will reveal their preferences, which voting methods should be utilized, and whether there is a mechanism to be derived from individual preferences to reach social preferences. The possibility of attaining the same outcome from choices that maximize the individual's utility and the choices that maximize the social utility, is investigated. The impossibility theorems that state that under some conditions this is not possible, and some attempts to solve it by eliminating or weakening their conditions, have been applied to. From these attempts, which voting methods might be more proper to employ under which situations have been analyzed. Since a perfect system of achieving social preferences derived from individual preferences can not be found, neither can it be with voting mechanisms. Therefore, the aim should be to reach the foremost possible procedure, which under specific limitations points to the simple majority voting method. m