Türkiye'ye gelen Kazak turistlerin profillerinin incelenmesine yönelik bir araştırma
Research on profile of Kazakh tourists in Turkey
  1. Tez No: 146819
  2. Yazar: BEKTUR KOPONOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA MUĞAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Turizm birçok ülke için önemli bir ekonomik etkinliktir. 2000 yılında uluslararası turizme katılanlar yaklaşık 530 milyon kişidir ve toplam tutar havayolu ulaşım harcamaları katılmaksızın, turizm gelirleri 340 milyar dolardır. İç turizm akımları ve harcamaları da göz önüne alınırsa, turizmin oldukça önemli bir ekonomik etkinlik olduğu görülür. İç ve uluslararası turizm harcamaları toplam olarak dünyadaki gelirin yaklaşık %10'nu oluşturmaktadır. Uluslararası ticaret harcamalarının yaklaşık %7'sini oluşturan turizm harcamaları dış ticaretin en önemli kalemlerindendir. Uluslararası turizm döviz kazandırıcı nitelikte olduğu için turizm talebi ekonomik açıdan tüm ülkeleri etkilemekte ve ilgilendirmektedir. Uluslararası turizm tüm ülkelerde önemli bir döviz kaynağı ve istihdam alanıdır. Turizm görünmeyen bir ihracattır. Turizm endüstrisinde yer alan işletmelerin ürettiği ürün, işletme düzeyinde bir hizmettir. Hizmetin tüketicisi olan turist, ürünün satıldığı ve hizmetin sunulduğu yere gelir. Bu yönüyle uluslararası turizm bir çok gelişen ülke için çekici bir kalkınma aracı olarak görülmüştür. Böylece uluslararası turizm pazarından pay almak üzere çok sayıda gelişen ülke turizme yatırım yapmaktadır. Türkiye'de 1980'li yıllarda birlikte turizm sektörüne yapılan yatınmlann artmasıyla, sektörün ülke ekonomisine katkısı yıllar itibariyle yükselmiştir. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de alışveriş turizmi gelişmiş, turizm yatırımlarının bir kısmı alışveriş turizm bölgeleri olarak bilinen İstanbul, Trabzon ve Antalya bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Tez kapsamında, alışveriş turizminde Türkiye'nin potansiyelinin belirlenmesi amacıyla, Türkiye'nin önemli alışveriş turizm merkezlerinden birisi incelenmiştir. Bunun yanında, Türkiye'ye gelen Kazak turistlerin profillerinin yönelik bir araştırma incelenmeye çalışılmıştır. Türkiye'nin önemli turizm sektöründen birisi olan Laleli bölgesi incelenmeye çalışılmış, yabancı (Kazak) turistlerle anket çalışması yapılmış, elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism is an important economic activity for most countries According to World Tourism Organization statistics in 2000, it were about 530 million people who took part to international tourism and beside airline transportation, income of tourism was USD 340 milliard. If we take account the trends and expenses of domestic tourism, it is possible to see that tourism is the most important activity. The expenses of domestic and international tourism are about %10 of world income. Tourism forms %7 expenses of international trade and tourism expenses are the most important item of foreign trade. Because of international tourism makes to earn foreign money, economically it influences on all country. International tourism is a source of foreign money and a kind of export. Products, which are produced in the field of tourism industry, are a kind of service in management. Consumer comes to the place where the products sale and good service is presented. With this aspect, international tourism is the best choice to develop for most developed countries. In order to get a share from the market of international tourism, most developed countries are making an investment to tourism. In Turkey the improvement of investments in tourism began in 1980' s and contribution of tourism in economy developed for years. As in world tourism, in Turkey also developed shopping tourism and Istanbul, Trabzon and Antalya is known as shopping tourism regions in Turkey. The aim of this thesis is to determine Turkish shopping tourism ptential which is based on the analyses of one of the biggest shopping centers in Turkey. Also, this thesis is aimed to study the profiles of Kazak tourists in Turkey. As an important sector of tourism Laleli region was studied, questioner was done with foreign (Kazak) tourists and the results of questioner were analyzed.