Enerji kaynaklarının ekonomik boyutu ve dünya enerji kaynakları piyasalarının genel durumu
The economics of energy resources and the general situation of world energy resource markets
- Tez No: 146818
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL MANİSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Enerji kaynaklan sadece günümüzün değil, aynı zamanda binlerce yıldır sürmekte olan maddi uygarlığın en önemli konularından birisidir. Enerji kaynaklarının iktisadi üretim koşullan içerisinde gözlemlendiği süreç, endüstri devriminin oluşumundan günümüz teknolojik, ekonomik ve politik gelişmelerine dek uzanmaktadır. Enerji kaynaklan, sağladıkları ısı enerjisine göre temel bir değere sahip olmaktadır. Geçen zaman içerisinde referans enerji kaynağı petrol olarak ortaya çıkmıştır. Petrol ve diğer enerji kaynaklanılın dünya üretim ve tüketim miktarlan, bu kaynaklar üzerine yapılan ar? çalışmalanmn boyutlarını şekillendirmektedir. Dünya enerji kaynaklan piyasalan, genel anlamda sermayenin ve özelde uluslararası petrol sermayesinin yönlendirmesi altodadır. Piyasa, ülke ekonomilerini, üretim yapılanna ve mali koşullanna bağlı olarak etkilemekte ve buna karşın ülkeler de çeşitli siyasal ve iktisadi mekanizmalar ile enerji ve ulusal ekonomik güvenliklerini biçimlendirme eğilimindedirler.
Özet (Çeviri)
Energy resources concept is not only among for this century, also it is considered with the time begining during human civilization. In this work, we focused on the importance of energy resources accordance to the economics, and the use of these resources in the historical developments till before Industrial Revolution. It is shown that, such technological improvements and external economies have an huge importance on this issue. In the second section of the work, the quantities and shares of world energy resources according to the regional and country base. The diffrences between production and consumption parts of the sources till 1965 to 2002 are figured in this part. Third section is about the energy resources general markets of the world. The structure of the market which is shaped by the economical and political conditions and the impacts of them to the small and open economies.